ikona deti

Poradca Vodiči, pozor: Viete ako jazdiť prvý školský deň?

Foto: Auto BILD

1.9. 2015 11:49 Už zajtra je tu prvý deň nového školského roku. Premávka opäť zhustne a v okolí ciest bude zasa množstvo detí, čo môže viesť k mnohým rizikovým situáciám. Pozrite sa, ako sa na ne pripraviť.

Dva prázdninové mesiace ubehli ako voda a opäť je tu september a s ním aj začiatok nového školského roka. Na cestách zasa pribudne množstvo áut a popri nich, najmä v okolí škôl a ihrísk sa výrazne zvýši pohyb detí. Zvlášť prvé dni, kým sa život vráti do zabehnutých koľají, sú pritom sprevádzané zvýšeným stresom, ktorý sa týka nielen vodičov, ale aj malých žiačikov. Mnohí z nich pritom idú do školy po prvýkrát, iní pôjdu prvý raz sami, bez sprievodu niekoho staršieho.

Už od zajtra sa na cesty vyroja deti so školskými
Už od zajtra sa na cesty vyroja deti so školskými
Zdroj: Auto BILD

Intenzívnejší pohyb pochopiteľne zvyšuje riziko nehody a tak je potrebné, zvlášť na miestach s častejším pohybom detí zvýšiť opatrnosť na maximálnu možnú mieru. A netýka sa to len ranných hodín a cesty do školy, ale i času okolo obeda, kedy sa školáci po skončení vyučovania, často krát nepozorní, s hlavou v oblakoch, vracajú domov, či presúvajú na nejaký záujmový krúžok.

Nemecký auto-moto klub ADAC pripravil pre vodičov niekoľko rád, ako zvládnuť jazdu v prvé školské dni bez nehody.

1. Preventívne spomaľte

Deti majú krátke nohy, preto potrebujú na prejdenie cesty viac krokov. Podľa špecialistov ADACu im trvá 2,5 až 3-krát dlhšie, kým sa v kritickej situácii zorientujú. Myslite na to vopred a pred prechodmi a rizikovými úsekmi spomaľte.

2. Predvídajte

Správanie detí je nevypočítateľné. Podľa zvuku ťažšie rozpoznávajú blížiace sa nebezpečenstvo, majú menší zorný uhol a na svet sa pozerajú z polovičnej výšky. Ak vy spoza volantu vidíte ich, neznamená to, že oni vedia o vás. Niekedy ich však žiaľ ani vidieť nemusíte. Počítajte s tým, že vám dieťa môže vybehnúť do cesty aj z radu zaparkovaných áut.

Predvídajte! Deti majú oveľa menší rozhľad ako
Predvídajte! Deti majú oveľa menší rozhľad ako
Zdroj: Auto BILD

3. Nestojte na zastávkach

Ak vozíte dieťa do školy, dodržujte pravidlá a nezastavujte na zastávkach autobusu. Kvôli nezodpovedným rodičom, musia autobusy často stáť mimo vyznačených stanovísk. Vaša ratolesť je síce v bezpečí, ostatné deti však preto musia vyskakovať z autobusu rovno na cestu.

4. Poriadne sa pripútajte

Dieťa v aute vždy pripútajte a používajte homologizované autosedačky. Pri nehode v rýchlosti 50 km/h je nepripútané dieťa vymrštené vpred silou, úmernou pádu zo 4. poschodia. Myslite tiež na detské poistky vo dverách. Zastavujete auto vždy tak, aby dieťa nevystupovalo na cestu.

Ak vozíte dieťa do školy sami, nepodceňujte jeho
Ak vozíte dieťa do školy sami, nepodceňujte jeho
Zdroj: Auto BILD

5. Prejdite si cestu do školy

Ak nepatríte k tým, ktorí dieťa vozia priamo pred školu, prejdite si s ním trasu do školy, prípadne od zastávky autobusu. Nie však cez víkend, keď je premávka takmer nulová a úplne odlišná od času, keď úsekom pôjde dieťa samo. Ukážte mu rizikové úseky a vysvetlite ako sa má chovať. Skúste ho nenápadne skontrolovať.

6. Vymeňte si úlohy

Dopravné pravidlá sú zložité. Pri ich vysvetľovaní buďte čo najjednoduchší. Veď len taký pokyn ako - pozri sa najprv vľavo a potom vpravo – zvládne podľa expertov dieťa spoľahlivo až vo veku 6 až 10 rokov. Snahu odmeňte, menej kritizujte. Pri prechádzaní trasy do školy si vymeňte úlohy, nech dieťa vysvetľuje vám dopravné riziká, aj to ako sa má chovať.

Ak chodí dieťa do školy samo, naučte ho
Ak chodí dieťa do školy samo, naučte ho
Zdroj: Auto BILD

7. Najkratšia neznamená bezpečná

Nie vždy je najkratšia cesta do školy najbezpečnejšia. Vyberte pre dieťa takú cestu, na ktorej je čo najmenej problémových úsekov a zložitých križovatiek, aj keby to znamenalo, že trasa bude o pár minút dlhšia. Ak je to možné, voľte radšej trasu, kde je viac prechodov pre chodcov riadených pomocou semaforov, alebo v ešte lepšom prípade podchodov či nadchodov.

BANNER300

8. Myslite na reflexné prvky

Školská taška, topánky, bunda, náramok – to všetko môže mať reflexné prvky, ktoré motoristi vidia lepšie. Najmä v oblastiach, kde nie sú prechody prehľadne označené prípadne v miestach s častejšie zníženou viditeľnosťou môžu zachrániť život. Prospešné je aj oblečenie svetlých a jasných farieb, dnes je našťastie také v móde takže dieťa ho bude rado nosiť aj samo. Zvlášť na to myslite o pár týždňov, keď prídu prvé sychravé dni.

Oblečte dieťa do svetlých farieb, aj doplnky
Oblečte dieťa do svetlých farieb, aj doplnky
Zdroj: Auto BILD

9. Sledujte zmeny na trase

Ak už aj dieťa cestu do školy zvláda bez problémov, prejdite si ju občas aj vy, aby ste boli pripravení na zmeny. Na mieste, kde bola kedysi jednoduchá križovatka môže rásť stavba, ktorá núti chodcov prebiehať cez nebezpečný úsek.

10. Buďte správnym príkladom

Na červenú musíš vždy stáť! Tento príkaz znie síce od otecka rozumne. Keď však on sám pri tejto farbe na semafore radšej vždy dupne na plyn, aby križovatku stihol prefrčať, ťažko sa môže diviť, že dieťa dopravné pravidlá neberie vážne. Prechádzajte s ním cez cestu vždy len na mieste vyznačeného prechodu a vysvetlite mu, že je to jediné správne miesto. Naše ratolesti nás napodobňujú, preto im buďte dobrým príkladom.

Ak chodí dieťa do školy samo, vypravte ho z domu
Ak chodí dieťa do školy samo, vypravte ho z domu
Zdroj: Auto BILD

11. Vysvetlite dieťaťu jeho zodpovednosť

Zdôraznite dieťaťu, že je v každej situácii zodpovedné samo za seba. Ak aj ide so skupinou spolužiakov či kamarátov, nemôže sa nimi nechať strhnúť, ale aj ono samo sa vždy musí presvedčiť, či je farba na semafore správna a či je cesta, cez ktorú chce prechádzať voľná.

12. Začnite deň v pohode

Ak ešte vaše dieťa nemá vlastný režim, nastavte mu ho tak, aby celý ranný proces absolvovalo bez časového stresu, ktorý následne prejde aj na vás. Ak už chodí do školy samo, dohliadnite, aby odišlo z domu s dostatočnou časovou rezervou a nemuselo sa po ceste neprimerane ponáhľať. Práve vtedy vzniká najviac nepozorností.

Diskusia  ()

Video

Diskusia