SensorSafe ikona

Poradca S týmto nikto nezabudne dieťa v rozpálenom aute

Foto: Auto BILD

11.8. 2015 10:19 Americký výrobca detských sedačiek prichádza s revolučnou novinkou, ktorá môže ročne zachrániť životy desiatok najmenších pasažierov. A v prenesenom význame i rodičom, ktorí si zrejme už nikdy nedokážu odpustiť, že dieťatko nechali opustené v rozhorúčenom aute.

Tragédie ako nedávno u nás v Nitre, keď otec zabudol na zadnom sedadle svoju dvojročnú dcérku, či s odstupom pár dní vo Švajčiarsku, kde matka nechala v aute samé päťročné dievčatko by sa nemuseli vôbec stať, ak by mali vodiči k dispozícii toto jednoduché zariadenie. Podobné udalosti nanešťastie nie sú ojedinelé, štatistiky v USA registrujú každé leto v priemere až tridsaťosem úmrtí detí, ktoré rodičia nechali pripútané v autosedačkách.

Novinka od firmy Evenflo nazvaná SensorSafe môže
Novinka od firmy Evenflo nazvaná SensorSafe môže
Zdroj: Auto BILD

Princíp novinky od firmy Evenflo je veľmi jednoduchý. Detská sedačka po vypnutí motora upozorní vodiča na prítomnosť malého pasažiera v aute. Základom bezpečnostného systému je čip integrovaný v prídavnej spone pásu sedačky pracujúci ako vysielač, druhým dielom je s ním bezdrôtovo prepojený prijímač. Ten sa osádza do diagnostickej zásuvky OBD (ide o skrinku pod volantom, v ktorej sú vyvedené konektory umožňujúce digitálnu diagnostiku auta), vďaka čomu má prijímač sedačky potrebné informácie o tom, či sa auto pohybuje alebo je motor v chode.

Systém sa aktivuje samočinne po zapnutí spony pásu počas tridsiatich sekúnd jazdy, ak rýchlosť dosiahne minimálne 5 mph (8 km/h). Po zastavení auta a vypnutí motora sa potom z reproduktora, ktorý je súčasťou prijímača, ozve neprepočuteľné špecifické zvukové znamenie, sled výrazných tónov, ktoré vodiča upozornia na dieťa pripútané v sedačke. Druhou, nemenej užitočnou funkciou zariadenia je signalizácia, ak si dieťa počas jazdy náhodou rozopne pás samo.

Základným prvkom systému je prídavná spona
Základným prvkom systému je prídavná spona
Zdroj: Auto BILD

Nová sedačka je určená pre deti vážiace 4 až 35 libier (približne 2 až 16 kg) a vysoké maximálne 30 palcov, teda asi 76 cm. Jedinou požiadavkou na auto je diagnostická zásuvka OBD, do ktorej sa osádza prijímač. Tú však musia mať podľa európskych predpisov všetky vozidlá poháňané zážihovým motorom vyrobené od roku 2001 a vznetovým od roku 2003. Jeden prijímač pritom možno použiť s viacerými vysielačmi a teda aj s viacerými sedačkami súčasne, pričom ich spárovanie je automatické.

Sedačka Evenflo ADVANCED SensorSafe Embrace DLX prešla všetkými potrebnými testami a od konca júla je už na trhu. Zatiaľ, pravdepodobne počas jedného roku, je dostupná exkluzívne len v americkej sieti hypermarketov Walmart, aktuálne prostredníctvom ich on-line obchodu a od polovičky augusta potom už i v konkurenčných supermarketoch. Cena je bez pár centov 150 dolárov, čiže približne rovnaká, než majú iné konkurenčné výrobky, ktoré sú však samozrejme bez podobného varovného systému.

Druhou časťou systému je prijímač, osádzaný
Druhou časťou systému je prijímač, osádzaný
Zdroj: Auto BILD

Riziko, ktoré hrozí osobám v aute stojacom na slnku je skutočne enormné. Teplo, ktoré sa postupom času akumuluje jeho interiéri spôsobí, že teplota po krátkom čase dosiahne mimoriadne vysoké, až životu nebezpečné hodnoty. Ako vplýva vonkajšia teplota na prostredie v aute, ukazuje aj nasledujúca tabuľka. Hodnoty sú orientačné, horšie sú na tom automobily s tmavou farbou karosérie, o málo menej sa prehrievajú tie so svetlým lakom.

Vzostup teploty v interiéri auta v závislosti na vonkajšej teplote
Vonkajšia teplota
Vnútorná teplota po danom čase
 
5 min.
10 min.
30 min.
60 min.
20°
24°
27°
36°
46°
22°
26°
29°
38°
48°
24°
28°
31°
40°
50°
26°
30°
33°
42°
52°
28°
32°
35°
44°
54°
30°
34°
37°
46°
56°
32°
36°
39°
48°
58°
34°
38°
41°
50°
60°
36°
40°
43°
52°
62°
38°
42°
45°
54°
64°

Sedačka s varovnou funkciou od firmy Evenflo sa dá kúpiť cez web amerického obchodu, kým však bude v bežnom predaji u nás, ešte chvíľu potrvá. Pre rodičov-vodičov, najmä pre tých, čo deti neprepravujú pravidelne, máme preto jeden jednoduchý, no spoľahlivý tip. Uložte si na podlahu pred zadné sedadlo alebo do priečinka vzadu niečo, bez čoho v bežný deň, keď dieťa neveziete, neodchádzate z auta (tašku, kabelku, mobil, okuliare, pracovný notebook,...). To vás pri vystupovaní z auta prinúti otvoriť zadné dvere a zníži riziko, že pri najväčšom rannom strese na svoju ratolesť zabudnete.

Video

Diskusia