Zbytky hmyzu vedia motoristom poriadne

Poradca Čím z okna najlepšie odstránite mušky?

Foto: GTÜ

18.8. 2015 9:32 Niektorí motoristi uprednostňujú hotové ostrekovacie zmesi, iní si radšej kvapalinu namiešajú sami. Pre tých druhých ponúkame výsledky testu koncentrátov, ktorý vykonala organizácia GTÜ.

Čisté čelné sklo je základom bezpečnosti. Nedávno sme vám priniesli test hotových zmesí do ostrekovačov a hoci väčšina z nich nebola na Slovensku dostupná, ich koncentrované verzie sa u nás predávajú takmer všetky. Ako sme sľúbili, prinášame test koncentrátov, ktorý vykonala nemecká organizácia pre technické kontroly GTÜ v spolupráci a autoklubom Auto Club Europa (ACE). Z 12 testovaných koncentrátov vyberáme desať, ktoré sa predávajú u nás

Zbytky hmyzu vedia motoristom poriadne
Zbytky hmyzu vedia motoristom poriadne
Zdroj: GTÜ

Jednoznačným víťazom s hodnotením „zvlášť odporúčaný“ sa stal Aral Klare Sicht Sommer 1:100, tesne za ním s rovnakou známkou nasledovali Caramba Scheiben-Reiniger, Nigrin Performance Scheibenklar a Dr. Wack CW 1:100. Z hľadiska čistiaceho účinku zabodoval Dr. Wack, veľmi dobré výsledky dosiahol aj značkový koncentrát Volkswagenu. V kategórii „odporúčaných“ sa ocitli koncentráty Liqui Moly, Sonax Xtreme, značkový od Mercedesu a Shell Sommer Klarsicht Konzentrat, ktorý sa ako jediný spomedzi testovaných miešal v pomere 1:10 a vzhľadom na cenu litra hotovej zmesi bol aj najdrahší.

Výrazné slabiny v čistiacom účinku zistili experti GTÜ v prípade značky Autosol, ktorá si vyslúžila hodnotenie „podmienečne odporúčaná“. Na konci rebríčka so známkou „neodporúčaný“ sa ako jediný ocitol letný koncentrát značky Total, ktorý sa síce u nás nepredáva, avšak vzhľadom na to, že výrazne vytŕča z radu, uvádzame aj jeho hodnotenie.

Ako sa testovalo

GTÜ vytvorilo dva štandardizované „recepty“, ktoré mali predstavovať typické mestské a vidiecke znečistenie. Chemická zmes z prachu z pneumatík a bŕzd, výfukové splodiny, horúci vosk a motorový olej napodobnila typický typ znečistenia v mestách. Na vidieku zas odolné zbytky hmyzu nahradila kombinácia vaječného žĺtka a bielka, práškového cukru a etanolu. Pre výsledok testu bol rozhodujúci počet čistiacich cyklov, ktoré namiešaná ostrekovacia kvapalina potrebovala na úplné vyčistenie čelného skla.

Testovalo sa nielen čistenie skiel, ale aj vplyv
Testovalo sa nielen čistenie skiel, ale aj vplyv
Zdroj: GTÜ

Ďalšiu skúšku absolvovali koncentráty v laboratóriu, kde bolo cieľom zistiť ich vlastnosti, najmä vplyv na lak a plasty, stabilita alkoholu a tvrdej vody. Posledné dve uvedené kritériá sú dôležité, nakoľko pôsobením alkoholu a vody vzniká v kvapaline riziko tvorby usadenín, ktoré by za určitých okolností mohli vážne poškodiť trysky, vedenia alebo čerpadlo. V prípade šetrnosti k plastom najlepší výsledok dosiahol Dr. Wacks. Ostatné koncentráty po 24-hodinovom kúpeli poškodili polykarbónové testovacie pásy, Sonax dokonca v zriedenej forme. Dve značky, Autosol a Sonax, poškodili aj plexisklo.

BANNER300

Podrobný prehľad výsledkov

V porovnaní s nemeckých testom sa Aral u nás predáva koncentrát 1:20 len v litrovom balení za 4,98 eura. Odlišný je aj prípad značky Shell, ktorá na slovenských čerpacích staniciach ponúka koncentrát 1:100 v balení s objemom 287,5 ml. Keďže ceny koncentrátov v Nemecku a na Slovensku sa líšia, uvádzame prepočty nákladov v obidvoch cenách. Výnimkou je Total, ktorý je u nás nedostupný.

Podrobný prehľad výsledkov. Zdroj: GTÜ
Podrobný prehľad výsledkov. Zdroj: GTÜ
Zdroj: GTÜ
Diskusia  ()

Video

Diskusia