01. Exteriér 67%

BMW vyvolalo vlaňajšou premiérou radu 4 veľké vášne krútiace sa okolo jeho masky chladiča, ktorú neprajníci označujú za prerastené nozdry či bobrie zuby. Iní naopak oceňujú odvahu dizajnérov. V redakcii sme si na prednú časť kupé nezvykli, hoci sme si ho mohli naživo obzrieť a tiež stráviť niekoľko hodín za jeho volantom. Zmenili náš názor testovacie kilometre?

Hoci naše prvotné prekvapenie zo vzhľadu štvorky odznelo, ani po týždňovom garážovaní verzie M440i xDrive sme sa s jej kontroverznou tvárou celkom nezmierili. Mníchov si však je situácie dobre vedomý. Šéfdizajnér značky Domagoj Dukec nedávno v rozhovore pre magazín TopGear uviedol, že gril tohto modelu sa páči 20 percentám ľudí. BMW ním vyslovene mieri na zákazníkov hľadajúcich extravaganciu.

Šesťvalcový model prezrádzajú aj výfukové koncovky.
Zdroj: Marek Pokrývka

Maska chladiča je síce dôležitá, ale tvorí len časť dizajnovej skladačky kupé. Voči jeho ostatným partiám nemáme najmenšie výhrady. Zamračené svetlomety s laserovou technológiou nielen dobre vyzerajú, ale najmä perfektne fungujú. Efektne pôsobia aj štíhle zadné svetlá. Blatníky boli v našom prípade vyplnené zimnými osemnástkami, na leto však malo vozidlo 19-palcové papuče.

Kabát šesťvalcového variantu M440i štandardne zahŕňa ostrejšie tvarované nárazníky z balíka M, ktoré v prípade testovaného vozidla okorenili príplatkové karbónové detaily. Tie podčiarkli jeho športový imidž. Karoséria radu 4 má inak pomerne jednoduché tvary, z ktorých vyžaruje elegancia a zároveň dynamika. Neodmysliteľným prvkom sú dvere bez okenného rámu.