Hyundai 45

Novinky Hyundai predstavil elektromobil 45: Ďalšie zaujímavé spojenie minulosti a budúcnosti

Foto: Marek Pokrývka

12.9. 10:43 Zdvihnutý hatchback na veľkých kolesách má prísne geometrické línie karosérie a nádych crossoveru. Za dvomi pármi posuvných dverí sa skrýva interiér inšpirovaný obývačkami.

V ostatnom čase vzrastá počet automobilov, ktorých dizajn kombinuje moderné riešenia s prvkami odkazujúcimi na históriu. Čerstvým príkladom je nový Land Rover Defender. Ten debutoval na frankfurtskom výstavisku a kúsok vedľa zasa Hyundai popri tretej generácii drobca i10 (dostupného aj vo verzii N Line) predstavil elektromobil označený číslom 45.

Tento koncept juhokórejská firma naznačila pár týždňov dozadu. Už vtedy prezradila, že pôjde o hatchback s nápadne hranatými tvarmi. Tie odkazujú na štúdiu Pony Coupé predstavenú pred 45 rokmi. Je to jeden z dôvodov výberu označenia, druhým sú viaceré 45-stupňové uhly použité na kabáte štyridsať-päťky. Definujú najmä bočné plochy nápadne geometrických kriviek karosérie. Kolesá sú síce okrúhle, ale zaujímavým dizajnom dvojfarebných ráfikov taktiež prispievajú k dominancii ostrých hrán.

Predná časť konceptu 45 má nápadne ostrý nos evokujúci žraloka.
Predná časť konceptu 45 má nápadne ostrý nos evokujúci žraloka.
Zdroj: Marek Pokrývka

Päťdverový hatchback má nápadne športové proporcie, ale aj vďaka veľkým kolesám disponuje nadpriemernou svetlou výškou. V spodnej časti bodykitu navyše obsahuje tmavšie panely s výrazným zrnom, ktoré kontrastujú s kovovo pôsobiacim povrchom väčšiny elektrickej štúdie. Až to zaváňa trendovým termínom crossover...

Jednoduchosť celkového tvaru frankfurtského exponátu oživujú okrem kolies aj futuristické svetlá, ktoré tvoria zahnuté LED pásy na oboch koncoch. Predné majú štýl „kinetických kociek“ prenesený aj do označení. A tiež ukazovateľov kapacity batérie, tie sú integrované do spodnej časti predných dverí. Dojazd tak vodič vie odhadnúť už pred nastúpením do vozidla.

Minimalizmus neobišiel dokonca ani logo Hyundai na prednej kapote. Jeho princípy napĺňa aj použitie vysúvateľných kamier namiesto spätných zrkadiel, ktoré majú tvar trojuholníka s niekoľkými diódami a integrovanou kefkou na čistenie. O jej špinenie teda netreba mať obavy.

Interiér kladie dôraz na jednoduchosť a maximálne pohodlie pasažierov.
Interiér kladie dôraz na jednoduchosť a maximálne pohodlie pasažierov.
Zdroj: Marek Pokrývka

Kórejská automobilka týmto konceptom prezentuje evolúciou dizajnového jazyka Sensuous Sportiness. A hovorí o inšpirácii dizajnom lietadiel z 20. rokov minulého storočia, ktorá však veľmi neplatí pre interiér. Ten je totiž čisto futuristický.Karoséria bez tradičného stredového stĺpika obsahuje netradične dva páry posuvných dverí, ktoré spoločne vytvárajú veľkú bránu do presvetleného interiéru. Nastupovanie dopredu ešte uľahčujú otočné kreslá.

Predné sedadlá možno aj úplne otočiť úplne oproti zadnému gauču, keďže tento elektromobil má byť schopný jazdiť plne autonómne. Vnútro vozidla sa jasne inšpirovalo nábytkom a svetom obývačiek. Vyjadrujú to aj materiály: veľkú rolu tu zohráva drevo, kým podlahu pokrýva koberec. Plochy určené na sedenie sú potiahnuté kvalitným textilom.

So sériovou verziou elektrického hatchbacku pravdepodobne rátať nemusíme.
So sériovou verziou elektrického hatchbacku pravdepodobne rátať nemusíme.
Zdroj: Marek Pokrývka

Napriek schopnosti samostatnej jazdy z minimalistického kokpitu nezmizli pedále ani volant, pričom okrem neho tvorí palubnú dosku akurát veľký širokouhlý displej doplnený extra dotykovými plochami zabezpečujúcimi ovládanie. Dvere obsahujú transparentné kapsy na odkladanie tabletov či notebookov.

K elektrickému pohonu sa Hyundai bližšie nevyjadril. Okrem umiestnenia komponentov mimo životného priestoru pasažierov, teda do podlahy a okolia kolies nevieme o technike žiadne ďalšie informácie. Asi aj pre povahu tejto štúdie. So sériovou verziou sa údajne neráta, ide len o predobraz budúceho dizajnu elektrických modelov tejto značky. Budú podobne podarené ako ďalšie zaujímavé spojenie minulosti a budúcnosti menom Hyundai 45? Ak áno, máme sa na čo tešiť.

Video

Diskusia