Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hyundai Palisade: Najväčšie SUV odhalené

VIDEO
Ázijská novinka vychádza zo štúdie HDC-2 Grandmaster, štandardne má miesto pre osem pasažierov a 3,8-litrový šesťvalec.
43 5 príspevkov 04.12.2018 / Marek Pokrývka

V juhokórejských dielňach vznikali počas ostatných mesiacov dvaja veľkí koncernoví príbuzní, ktorí sú určení prioritne pre Spojené štáty. Ako prvý sme spoznali model Kia Telluride. V septembri jeho vzhľad prezradili neoficiálne zábery, firma krátko na to ukázala upravený exemplár a pred mesiacom na výstave SEMA prezentovala ďalšie štyri. Sériovú verziu asi prinesie do Detroitu. V tomto smere prišiel ako prvý súrodenec s logom Hyundai, ktorý debutoval v Los Angeles.

Palisade je vlajkovým SUV kórejskej automobilky 43 fotografií v galérii Palisade je vlajkovým SUV kórejskej automobilky Zdroj: Hyundai

Ázijská značka plány na najväčšie SUV sformovala v lete do štúdie HDC-2 Grandmaster, teraz je odhalené vo svojej finálnej podobe. Tá dostala vopred avizované meno Palisade. Dizajnovú inšpiráciu štúdiou nezaprie, cítiť ju napríklad v LED trubiciach prechádzajúcich medzi dvojdielnymi svetlometmi, tvarovaní okien či C-stĺpika lemovaného chrómom.

Takmer päť metrov pre osem ľudí

Samozrejme, mohutné vozidlo prešlo aj mnohými úpravami. Napríklad maska chladiča dostala geometriu typickú pre súčasné modely Hyundai a vrchná časť svetiel nie je jej súčasťou. Zaujímavé zadné osvetľovacie jednotky majú zasa skromnejšie rozmery. Menšie sú tiež kolesá vypĺňajúce mohutné blatníky, namiesto 22-palcových kúskov má novinka ráfiky s priemerom 18 až 20 palcov.

Novinka disponuje štandardne tromi radmi sedadiel 43 fotografií v galérii Novinka disponuje štandardne tromi radmi sedadiel Zdroj: Hyundai

Rozmery obutia zodpovedajú štedrým celkovým proporciám nového auta. Palisade stojí na presne 2,9-metrovom rázvore osí náprav a pôdoryse 4 981 x 1 976 mm, pričom jeho strecha je položená vo výške 1 750 milimetrov od vozovky. Nie je to teda žiaden drobček. Takéto čísla však boli očakávané, nakoľko SUV chce ponúknuť dostatok priestoru v troch radoch sedadiel.

Kórejský obor má štandardne disponovať osemmiestnou konfiguráciou, alternatívou je verzia pre siedmich ľudí. Tá obsahuje v prostrednom rade dve komfortnejšie samostatné kreslá namiesto lavice. Všetky sedadlá majú elektrické sklápanie a v predstavenej forme kožené čalúnenie Nappa s vzorovanými časťami, ktoré nájdeme aj na dverách. Na fotografiách pôsobí interiér luxusne.

Na vyhotovení kabíny si dal Hyundai evidentne záležať 43 fotografií v galérii Na vyhotovení kabíny si dal Hyundai evidentne záležať Zdroj: Hyundai

Objemný šesťvalec s automatom

Palisade má štandardne analógové prístroje doplnené farebným displejom, v ponuke ale má byť aj plne digitálny 12,3-palcový panel. Obe riešenia umožňujú unikátne zobrazenie mŕtveho uhla pomocou aktivované smerovým signálom. Na telo prístrojov nadväzuje lakovaný dielec, ktorý obsahuje dotykovou obrazovku s uhlopriečkou 10,25 palca dominujúcu palubnej doske. Jej prostredníctvom komunikuje multimediálny systém natlačený modernými technológiami.

Novinka disponuje plejádou komfortného i bezpečnostného vybavenia, okrem iných aj systémom upozorňujúcim na prítomnosť pasažierov na zadných sedadlách. Ovládanie viacerých prvkov zabezpečujú tlačidlá na plávajúcom centrálnom tuneli. Platí to aj pre prevodovku, čo pripomína elektromobil Ioniq. Interiér má inak pomerne jednoduché elegantné línie.

Pod kapotou sa objaví výhradne 3,8-litrový motor V6 43 fotografií v galérii Pod kapotou sa objaví výhradne 3,8-litrový motor V6 Zdroj: Hyundai

Už dávnejšie sa pošuškávalo, že pod kapotu svojho vlajkového SUV nasadí Hyundai šesťvalec. Informácie sa potvrdili. Sólovou pohonnou jednotkou je atmosférický 3,8-litrový benzín bežiaci v Atkinsonovom cykle, ktorý dosahuje maximálny výkon 217 kW (295 k) a krútiaci moment 355 Nm. Dopĺňa ho osemstupňová samočinná prevodovka. Štandardom má byť pohon zadných kolies, systém 4x4 bude ponúkaný za príplatok. Cenu osemmiestneho vozidla zatiaľ nepoznáme. Na severoamerický trh príde Palisade v lete budúceho roka, do Európy sa nechystá.


Video
Najnovšie články
Neriskujte s parkovaním: Vianočné trhy u susedov

Nemecký automobilový priemysel má kľúčový vplyv na vývoj hospodárstva krajiny. Centrálna banka je vo svojich prognózach pesimistická a očakáva, že táto branža...

Nemecký automobilový priemysel si na zotavenie počká

Úpravca pripravuje pre nové kupé typickú čierno-zlatú schému, väčšie spojlery a 21-palcové kolesá. Neobíde ani motor verzie M850i.

Manhart si brúsi zuby na kupé BMW M850i

K vlani predstavenému modelu ES8 sa pridáva o niečo menšie vozidlo, ktoré má rovnakú DNA a taktiež ponúkne miesto pre siedmich.

NIO ES6: SUV na elektrinu má 544 koní

Nemecká spolková krajina Bádensko-Württembersko chce od Volkswagenu získať odškodné pre manipuláciu s emisiami. S týmto cieľom zvažuje žalobu.

Nemecká spolková krajina zažaluje VW

Najnovšia modernizácia tretej generácie veľkého SUV od Kie priniesla 8-stupňovú automatickú prevodovkou aj športovo vyzerajúci variant GT-Line. Bližšie sme sa...

Test Kia Sorento: Komfortné vlajkové SUV

Američania sa sťažujú na Hyundai a Kia, že bagatelizujú riziko vznietenia motora a z toho dôvodu im hrozí spoločná žaloba. Ide konkrétne o šesť modelov, ktoré...

Hyundai a Kia čelia spoločnej žalobe
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×