Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kia Telluride: Prekvapujúca premiéra v NY

Najväčšie SUV ázijskej značky sa predviedlo v New Yorku s výbavou do ťažkého terénu a Texasom ako nosnou témou.
3 1 príspevok 10.09.2018 / Marek Pokrývka

Pred niekoľkými dňami prebehli internetom fotografie z kórejských ciest prezrádzajúce, ako bude vyzerať Kia Telluride v sériovej forme. Krátko na to absolvovalo vozidlo prvý verejný debut. Bol dosť neštandardný: odohral sa na módnom týždni v New Yorku, vystavená bola upravená verzia a prekvapujúca premiéra nepriniesla žiadne konkrétne technické informácie.

Kia v týchto dňoch po prvýkrát predviedla typ Telluride 3 fotografie v galérii Kia v týchto dňoch po prvýkrát predviedla typ Telluride Zdroj: Kia

Najväčšie SUV ázijskej značky sa predviedlo v NY ako súčasť prehliadky návrhára Brandona Maxwella, ktorej nosnou témou bol Texas. Vplyv trendov tohto južanského štátu na exponáte jasne vidieť. Ide napríklad o sedlovú kožu, tento materiál pokrýva spätné zrkadlá, vonkajšie kľučky a taktiež tvorí upevňovacie pásy prednej kapoty. Tie však nepochybne dopĺňa klasický zámok.

Kórejské vozidlo disponuje výbavou do ťažkého terénu. Okrem špecifických pneumatík s rozmermi 265/50 R20 natiahnutých na tmavých ráfikoch má ochranné plechy chrániace oba nárazníky i oblasť prahov, predný elektrický navijak, prídavné osvetlenie či vstup vzduchu vyvedený do výšky strechy. Na nej tróni nosič s kovovým rebríkom. Off-roadový balík završuje náhradné koleso v plechovom obale, ktorý sa nachádza na špeciálnej konštrukcii na piatych dverách.

Kia vybavila vozidlo kompletom do náročných podmienok 3 fotografie v galérii Kia vybavila vozidlo kompletom do náročných podmienok Zdroj: Kia

Odhliadnuc od týchto špecifík vyzerá SUV prakticky rovnako ako prototyp odfotený počas minulého týždňa. Rozdielny je zelený lak odkazujúci na farbu dva roky starého konceptu a tiež nápisy Telluride na oboch koncoch karosérie, ktoré finálne potvrdzujú vernosť tomuto označeniu.

Telluride: Najväčšie SUV Kia bez kamufláže

Základné tvary sedemmiestneho vozidla kórejská automobilka nezmenila, najzásadnejším odklonom od štúdie sú svetlomety.

Nečakané odhalenie prináša aj prvý pohľad do interiéru. Ten taktiež trochu zaváňa Texasom: obsahuje charakteristickú prešívanú kožu, prírodné drevené obklady či hviezdu symbolizujúcu tento štát. Z fotografie je evidentná veľká vnútorná šírka auta. Palubnej doske dominuje veľký širokouhlý displej, o poschodie nižšie je panel klimatizácie a mohutný centrálny tunel. Vo vnútri si možno všimnúť množstvo komponentov známych z aktuálnych vozidiel kórejskej automobilky.

Predstavený exponát kórejskej novinky pôsobí zvnútra luxusne 3 fotografie v galérii Predstavený exponát kórejskej novinky pôsobí zvnútra luxusne Zdroj: Kia

Kia označuje tento automobil za osemmiestny, ubytuje teda ešte o jedného pasažiera viac než sa predpokladalo. Jeho rozmery nepoznáme. Automobilka však uvádza, že Telluride bude o niekoľko palcov dlhší a širší než Sorento. Taktiež spomína dostupnosť motora V6. Na konkrétne detaily si počkáme niekoľko mesiacov, klasický debut SUV sa má odohrať až na januárovom autosalóne v Detroite. Jeho výroba bude prebiehať na americkej pôde.


Video
Najnovšie články
Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %

Hot-Hatch so šikovnou úpravou od Mountune zdolá stovku pod šesť sekúnd. Jeho výkon si môžete nastaviť v aplikácii na smartfóne.

Ford Fiesta ST: Smart tuning od Mountune

Tesla Model Y dostane nového súpera, ktorý by mal ponúknuť dojazd takmer 500 kilometrov. Predávať sa začne až v druhej polovici roka 2021.

Fisker pripravuje výrobu elektrického SUV

SUV-kupé má šikmejšie čelné sklo a prepracovanú zadnú časť, na veku kufra sa objavilo aktívne krídlo. Na výber budú zatiaľ dva motory.

Porsche Cayenne Coupé: Ďalšia „imidžovka“ z BA
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×