Ford Performance Event 2019.

Zaujímavosti Fanúšikovia značky Ford sa stretli na okruhu: Slovakia Ring privítal aj výnimočné autá

Foto: Marek Pokrývka

19.8. 16:29 Na podujatí v Orechovej Potôni dominoval Mustang aktuálnej generácie, no objavilo sa aj niekoľko starších kusov či modely označené prívlastkami ST a RS. Slovenské zastúpenie značky v rámci programu predstavilo nový Focus ST.

Modrý ovál má bohatú históriu v motoršporte a taktiež dlhoročnú tradíciu výroby výkonných automobilov, pričom najväčší cveng má spomedzi nich jednoznačne Mustang. Ten aktuálne oslavuje svoje 55. narodeniny. Pri tejto príležitosti sa tuzemský importér Summit Motors Slovakia rozhodol zorganizovať podujatie Ford Performance, v rámci ktorého sa fanúšikovia značky stretli na okruhu.

Slovakia Ring privítal dovedna 80 vozidiel, pričom okrem domácich evidenčných čísel bolo medzi nimi možné vidieť niekoľko zahraničných. Valná väčšina z toho boli zástupcovia ikony s cválajúcim žrebcom v znaku. Šlo najmä o jej aktuálnu generáciu, ktorá sa ako prvá oficiálne predáva v Európe. No našlo sa tiež niekoľko starších kúskov.

Takéto exempláre prvej generácie typu Mustang sa len tak nevidia.
Takéto exempláre prvej generácie typu Mustang sa len tak nevidia.
Zdroj: Marek Pokrývka

Veľkú pozornosť budilo duo veteránov zo 60. rokov, jeden dokonca vo verzii Shelby GT350. Tých bolo vyrobených iba 525 kusov. Zavýjajúcim kompresorom si pozornosť vydobýjal modernejší model Super Snake a matným čiernym lakom za vynikal limitovaný Focus RS 500, na trati sa teda okrem štandardných Mustangov objavili aj viaceré výnimočné autá.

Popri priateľskom stretnutí priaznivcov áut Ford, z ktorých tvorili veľkú časť členovia klubu, bola jeho súčasťou súťaž v najtypickejšej americkej disciplíne. Teda šprinte na štvrť míle (406 metrov). Ten sa odohrával na cieľovej rovinke okruhu, o kúsok ďalej si mohli majitelia vozidiel skúsiť svoje šoférske schopnosti v zvládaní šmyku. Všetky autá sa stretli na asfalte počas záverečnej spanilej jazdy. Mustang síce v Orechovej Potôni dominoval, no dopĺňalo ho aj niekoľko modelov s prívlastkami ST a RS.

Na našom trhu štartuje Focus ST tesne pod hranicou 30-tisíc.
Na našom trhu štartuje Focus ST tesne pod hranicou 30-tisíc.
Zdroj: Marek Pokrývka

V rámci podujatia slovenské zastúpenie značky Ford predstavilo nový Focus ST. Športovo ladený kompakt je poháňaný 2,3-litrovým štvorvalcom EcoBoost s výkonom 206 kW (280 k) a na Slovakia Ring prišiel v dvoch exemplároch. Tak ako doteraz je totiž na výber s rôznymi karosériami. Na našom trhu sa novinka predáva od 29 990 eur, kombi je presne o tisícku drahšie.

Video

Diskusia