Ford Mustang Shelby GT500

Novinky Ford Mustang Shelby GT500: Nástupca legendy o sebe prezradil viac, parametrami nesklame

Foto: Ford

7.8. 9:53 Zrýchlenie z pokoja na 100 míľ za hodinu (161 km/h) nasledované opätovným zastavením má vozidlo zvládnuť za 10,6 sekundy.

Medzi hlavné hviezdy tohtoročného autosalóna v Detroite možno zaradiť Shelby GT500. Na januárovej výstave ukázal Ford ďalšiu generáciu beštie, ktorá je bezpochyby najikonickejším vyhotovením typu Mustang. Vtedy zverejnil iba predbežné technické údaje. Neprezradil dokonca ani výkon, ktorého hodnotu sme sa dozvedeli až počas júna. Nástupca legendy o sebe teraz prezradil viac.

Už dávnejšie vieme, že nabrúsené kupé disponuje kompresorom vybaveným 5,2-litrovým osemvalcom dosahujúcim výkon 567 kW (771 k) a krútiaci moment 847 Nm. Čo to znamená v praxi? Zrýchlenie z pokoja na 100 míľ za hodinu (161 km/h) nasledované opätovným zastavením má vozidlo zvládnuť za 10,6 sekundy, čo je len o 7 desatín viac než svojho času dosahovalo Bugatti Veyron. Okrem silného srdca v tom majú prsty mohutné brzdy (vpredu s kotúčmi merajúcimi 420 mm) a rýchla 7-stupňová dvojspojková prevodovka Tremec schopná preradiť za 80 milisekúnd.

Ford Mustang Shelby GT500
Ford Mustang Shelby GT500
Zdroj: Ford

Viaceré dnešné superšporty v tomto smere bývalého rekordéra z Molsheimu prekonajú, no všetky stoja niekoľkonásobne viac než gé-té-päťstovka. Tá by mala na domácom trhu niesť základnú cenu 70 300 dolárov (62 840 eur). Automobilka už pritom skôr prezradila, že svalovec s pohonom zadných kolies nesklame ani ďalšími parametrami. Šprint na stovku zvládne už za 3,5 sekundy. Jeho najvyššia rýchlosť je ale „len“ 290 km/h, dôvodom je elektronický limit. Napriek nemu sú to na model spadajúci do kategórie muscle cars výborné čísla.

Diskusia  ()

Video

Diskusia