ikona

Novinky Najsilnejší motor Fordu: Osemvalec má 771 koní

Foto: Ford

22.6. 12:00 Na rodnom liste Fordu Mustang Shelby GT500 sa objavilo niekoľko ďalších zápisov. Hovoria o výkone 771 koní a limitovanej maximálke tesne pod 300 km/h.

Mustang Shelby GT500 bude disponovať upraveným agregátom z GT350-tky. Ford v tomto prípade upustil od použitia plochého kľukového hriadeľa, sedemstupňová dvojspojková prevodovka však ostáva prítomná naďalej. Američania napokon zverejnili aj výkonové parametre, ktoré nenechajú chladným žiadneho milovníka svalnatých tátošov spoza veľkej mláky.

Výkonný 5,2-litrový osemvalec dopovaný kompresorom pumpuje až 771 koní
Výkonný 5,2-litrový osemvalec dopovaný kompresorom pumpuje až 771 koní
Zdroj: Ford

Už minulý rok sa objavili dohady o presnom výkone na základe čísiel z oficiálnej brožúrky. V tom čase deklarovaných 772 konských síl a niečo málo cez 1000 Nm sa nakoniec nepotvrdilo. Po prepočte z amerických jednotiek a natankovaní prémiového paliva je stádo chudšie o jedného plnokrvníka a krútiaci moment sa zastaví na hodnote 847 Nm. Napriek nedosiahnutiu očakávaných parametrov, pôjde o najvýkonnejší Ford s povolením pre prevádzku na bežných komunikáciách.

Štítok GT500 a symboly kobry síce avizujú 771 koní pod kapotou, ako je na tom však akcelerácia a maximálka? Čas šprintu z pokoja na stovku ostáva zatiaľ neznámy, modrý ovál ale prezradil, že ručička tachometra sa nedobrovoľne zastaví na elektronicky limitovaných 180 mph (290 km/h).

Ospravedlnením za skrotenie beštie má byť najmä zlepšenie ovládateľnosti a aerodynamiky. V každom prípade sa súboj o kráľa svalnáčov znova zatraktívnil. Je len otázkou času, ako sa s novým kandidátom na trón vysporiada napríklad Dodge Challenger Hellcat Redeye.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia