Policajná kontrola

Poradca Slovenská polícia pritvrdí: Naparí vám pokutu a do poslednej chvíle o tom ani nebudete tušiť

Foto: Soňa Zverková

1.10. 10:48 Od dnešného dňa chcú policajti viac využívať inštitút objektívnej zodpovednosti, sankcie za porušenie najvyššej povolenej rýchlosti či iných dopravných predpisov budú chodiť poštou.

Meranie rýchlosti je bezpochyby najčastejšie uplatňovaným spôsobom kontroly dodržiavania pravidiel cestnej premávky. Policajti môžu na limit dohliadať pomocou fixných i mobilných zariadení, pričom u nás zvyknú pri zistení porušenia maximálneho tempa vodiča rovno zastaviť a uložiť mu sankciu. Túto klasickú stratégiu ale plánujú aspoň sčasti zmeniť.

Slovenská polícia prostredníctvom sociálnej siete avizuje, že od dnešného dňa začne viac využívať inštitút objektívnej zodpovednosti. Zákon jej to umožňuje už niekoľko rokov. Jeho zavedenie do praxe viackrát testovala a teraz chce po riešení známom zo zahraničia siahať častejšie. Vec sa pritom netýka výhradne dodržiavania najvyššej povolenej rýchlosti.

Pokutu môžete dostať, aj keď vás polícia pri zistení priestupku rovno nezastaví.
Pokutu môžete dostať, aj keď vás polícia pri zistení priestupku rovno nezastaví.
Zdroj: TASR

Čo to znamená pre slovenských vodičov? Na základe legislatívy vám polícia pri zistení porušenia dopravných predpisov naparí pokutu a do poslednej chvíle o tom ani nebude tušiť. K zastaveniu priamo na ceste totiž nedôjde. O zaznamenanom delikte sa motorista dozvie až poštou, ak je teda držiteľ daného vozidla. Policajný „pozdrav“ sa totiž viaže na človeka zapísaného v osvedčení o evidencii auta. Ak priestupok nespôsobil, musí si to sám vybaviť s daným šoférom.

Kým pri štandardnom zastavení hliadkou sa mnohí Slováci dlhé roky spoliehali na dobré slovo a možnosť dohodnúť sa na výške sankcie s policajtom, v prípade objektívnej zodpovednosti na to nebudú mať šancu. Viaceré pokuty sú totiž špecifikované fixne. Týka sa to napríklad porušenia zákazu predchádzania či jazdy na červenú, v prípade prekročenia rýchlosti sa suma odvíja od jeho výšky.

Inštitút objektívnej zodpovednosti sa netýka iba maximálnej povolenej rýchlosti.
Inštitút objektívnej zodpovednosti sa netýka iba maximálnej povolenej rýchlosti.
Zdroj: Soňa Zverková

Vo svojom príspevku polícia upozorňuje na riziká jesenného obdobia. Vystríha pred rannými hmlami, ale tiež aktívnou lesnou zverou. Tej sa podľa nej netreba snažiť vyhnúť za každú cenu. Prudký manéver sa totiž môže skončiť šmykom, ktorý môže narobiť viac škody než zrážka so zvieraťom. Policajti okrem toho apelujú aj na používanie reflexných prvkov chodcami a cyklistami.

Diskusia  ()

Video

Diskusia