Tvrdý brzdový pedál netreba podceňovať. Odporúčame vám tento problém čím skôr vyriešiť.
Denis Milo
Denis Milo

Poradca Tvrdý brzdový pedál: Častá porucha môže spôsobiť nehodu, ako ju vyriešiť?

Foto: JustAlexHalford / Youtube.com

27.9. 8:45 Ak chcete zabezpečiť svoju bezpečnosť pri jazde autom, mal by vás v prvom rade zaujímať stav brzdového systému vozidla.

Tvrdý brzdový pedál patrí k problémom, ktoré trápia zväčša staršie, zanedbané vozidlá. Nakoľko však brzdy patria k najdôležitejším prvkom bezpečnosti vozidla, nemali by ste na ich údržbu zabúdať. V opačnom prípade sa vaša jazda môže skončiť v tom dobrom prípade drobnou preliačinou a v tom zlom veľkými škodami na zdraví a majetku.

Za veľkým odporom brzdového pedálu môžu byť viaceré dôvody.
Za veľkým odporom brzdového pedálu môžu byť viaceré dôvody.
Zdroj: Ladislav Malák

Príčiny tvrdého brzdového pedálu:

Ak má brzdový pedál po zošliapnutí malú vôľu a je teda tvrdý, môže sa za tým skrývať problém s brzdovými platničkami. Ich trecia plocha mohla vplyvom času a opotrebovania stratiť svoje vlastnosti, čo znamená, že nedokážu vytvoriť dostatočnú brzdnú silu. Problémov môže byť viac, ako napríklad:

-          Zaseknutý brzdový strmeň

-          Zaseknutý regulátor brzdného tlaku

-          Netesný posilňovač bŕzd

-          Zavzdušnený brzdový systém

-          Brzdová kvapalina je v zlom stave

-          Prasknutá podtlaková hadica od posilňovača bŕzd

Ako problém s tvrdým brzdovým pedálom vyriešiť?

Keďže dôvodov môže byť viac, pre odstránenie tohto problému je potrebné vykonať kontrolu celého brzdového systému automobilu. Začať by ste tak mali od tých najlacnejších a najľahšie dostupných komponentov a následne ak na nich neodhalíte chybu, pokračovať ďalej. V prvom rade teda skontrolujte brzdové platničky a ich povrch. Následne na to sa vrhnite na kontrolu strmeňov alebo na stav brzdových hadičiek. Pokiaľ je všetko v poriadku, budete pravdepodobne musieť vymeniť regulátor brzdného tlaku, podtlakovú hadicu od posilňovača alebo samotný posilňovač bŕzd.

Za problémom môže byť aj zaseknutý brzdový strmeň.
Za problémom môže byť aj zaseknutý brzdový strmeň.
Zdroj: ChrisFix

Pokiaľ však nemáte dostatočné zručnosti aby ste tieto problémy odhalili a opravili, neváhajte a odvezte auto radšej do servisu, kde sa naň pozrú odborníci. Ako sme už spomínali, brzdový systém je najdôležitejším prvkom bezpečnosti pri jazde a tak by ste na ňom rozhodne nemali šetriť alebo ho inak zanedbávať.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia