Na luxusné elektromobily ako je napríklad Porsche Taycan sa dotácie nevzťahujú.

Poradca Podpora elektromobility na Slovensku: Koľko ušetríte vďaka štátnej dotácii?

Foto: Porsche

1.10. 7:00 Obdoba tzv. šrotovného sa nakoniec nekoná, ministerstvo má prispieť na kúpu elektromobilov a plug-in hybridov fixnými sumami. Novinkou je maximálna cena vozidla.

O blížiacej sa elektrickej ére počúvame dlhé roky a všetko nasvedčuje tomu, že aktuálne skutočne stojíme na jej prahu. Batérie patria k hlavným témam vo svete štyroch kolies. Napriek tomu počet takto poháňaných vozidiel na cestách stúpa len pomaly, čo sa snažia mnohé krajiny urýchliť podporou vo forme finančných príspevkov či rôznych úľav.

Program tohto druhu fungoval istý čas aj na Slovensku, záujemcovia o kúpu „zelených“ áut mohli žiadať o časť peňazí na ňu v rokoch 2016 a 2017. Ponuku využilo dovedna 831 ľudí. Z toho šlo v 514 prípadoch o elektromobily, ostatné autá patrili do kategórie hybridov. Ministerstvo hospodárstva SR rozdelilo v rámci toho takmer 3,5 milióna eur.

Možnosti novelizovaného zákona zatiaľ ministerstvo neplánuje využiť naplno.
Možnosti novelizovaného zákona zatiaľ ministerstvo neplánuje využiť naplno.
Zdroj: Marek Pokrývka

Podpora elektromobily bude teraz pokračovať. Na základe novely zákona č. 71/2013 Z.z. môže byť spojená s obdobou tzv. šrotovného, v prípade odhlásenie viac než 15-ročného auta z evidencie by štát preplatil až 35% kúpnej ceny auta. Inak je najvyššia suma rámcovo nastavená na 25%. Treťou legislatívnou možnosťou je pevná čiastka so stropom 10 000 eur.

Koľko v praxi ušetríte vďaka tejto dotácii? Ministerstvo hospodárstva zatiaľ neplánuje naplno využiť zákonom dané možnosti, oživenia šrotovného sa teda nateraz nedočkáme. Systém bude nakoniec podobný ako v minulosti. Na elektromobily majú úspešní žiadatelia dostať fixných 8 000 eur, pri kúpe plug-in hybridov dosiahne štátny príspevok 5-tisíc.

Na luxusné elektromobily ako je napríklad Porsche Taycan sa dotácie nevzťahujú.
Na luxusné elektromobily ako je napríklad Porsche Taycan sa dotácie nevzťahujú.
Zdroj: Porsche

Novinkou nevyplývajúcou priamo zo zákona je maximálna cena vozidla. Tú ministerstvo nastavilo na 50-tisíc eur, záujemcovia o luxusné modely teda môžu na podporu zabudnúť. Žiadosť pritom môžu podávať fyzické i právnické osoby, ako aj samosprávy. Vyhradená je vozidlám kategórií M1 a N1, teda osobných a ľahkých úžitkových vozidiel. Štát plánuje dokopy v rámci druhého kola týchto dotácii minúť 5 miliónov eur.

Aktuálne hodnoty a podmienky zatiaľ nemusia byť konečné, podporu elektromobility ešte čaká schvaľovací proces. Známy aktuálne nie je ani termín štartu programu. Novela zákona nadobudne platnosť 1. novembra, čo však nemusí znamenať aj spustenie dotačného projektu.

Diskusia  ()

Video

Diskusia