Na zvýšení sily sa podieľa aj výfuk slávnej značky Akrapovič
Denis Milo
Denis Milo

Poradca Modrý alebo sivý dym z výfuku? Vaše auto môže mať veľké problémy: Takto ich odhalí aj laik

Foto: BBM Motorsport

20.9. 8:00 V dobe dvojtaktných motorov nebolo dymenie z výfuku ničím zvláštnym. Dymilo takmer každé jedno auto, no dnes je situácia iná a dym z výfuku poukazuje na problém. O akú komplikáciu ide zistíte podľa jeho farby.

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorí na vozidle len jazdia, pričom vás nezaujíma jeho stav, robíte veľkú chybu. Bezchybný technický stav totiž prispieva nielen k znižovaniu prevádzkových nákladov, ale aj k ekologickejšej a bezpečnejšej jazde. Existuje množstvo spôsobov, ako je možné odhaliť rôzne poruchy automobilu bez návštevy servisu. Jedným z nich je napríklad silné dymenie z výfuku.

Pri skúmaní dymu vychádzajúceho z vozidla je však dôležité dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Pokiaľ automobil dymí na voľnobehu za studeného počasia, nemalo by sa jednať o problém. Ak však za sebou auto zanecháva nepríjemný kúdol pri zrýchľovaní, znamená to, že niečo nie je v poriadku. V takomto prípade treba sledovať práve farbu dymu, ktorá vám napovie, o akú poruchu či problém ide.

Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Zdroj: Dreamstime

Pokiaľ sa z výfukového potrubia vášho auta valí biely dym, ide často o vyššie spomínaný jav a teda výsledok neškodnej kondenzácie pár vo výfukovom potrubí. Pokiaľ je však motor zohriaty a okolitá teplota príjemná, nemal by sa tento jav objavovať. Dôvodom bieleho dymu môže byť totiž únik chladiacej kvapaliny do spaľovacieho priestoru motora. Ide o závažný problém, ktorého riešenie vo väčšine prípadov poriadne potrápi vašu peňaženku a treba s ním zájsť do servisu.

Modrý alebo šedý dym zas znamená, že sa do spaľovacieho priestoru dostáva najdôležitejšia prevádzková kvapalina, ktorou je motorový olej. Porucha v tomto prípade môže spočívať v prasknutom tesnení pod hlavou valcov, guferách ventilov či poškodených piestnych krúžkoch. Pokiaľ sa z výfuku vášho vozidla valí táto farba dymu a vy spozorujete pokles hladiny oleja, môžete si byť takmer istý, že sa problém bude skrývať v jednom zo spomenutých prípadov.

zdroj: Auto BILD
zdroj: Auto BILD
Zdroj: Auto BILD

Poslednou farbou je čierny dym, s ktorým sa môžeme veľmi často stretnúť, najmä pri starých naftových motoroch. V ich prípade je to viac menej pochopiteľné, pratože agregát aj výfukové potrubie už môže byť po čase používania veľmi zanesené karbónom a inými drobnými nečistotami. Dôvodom tiež môže byť aj samočistenie DPF filtra, čo znamená, že v tomto prípade sa tmavého dymu rozhodne báť netreba.

Majitelia benzínových áut by však čierny dym nemali brať na ľahkú váhu. V tomto prípade totiž ide o nedokonalé spaľovanie spôsobené príliš bohatou zmesou. Najčastejšie ide o poruchu lambda sondy, váhy vzduchu či vstrekovačov. Pri vznetových motoroch je vo väčšine prípadov porucha vysokotlakového čerpadla paliva, váhy vzduchu alebo porucha vstrekovačov.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia