Regióny: Parkovanie na chodníku. Ilustračný záber k parkovaniu po zmene parkovacie politiky v centre Bratislavy.

Poradca Revolúcia v slovenských uliciach: Papuče majú skončiť, ako sa bude trestať zlé parkovanie?

Foto: Matej Kalina

3.10. 10:00 Štát sa dohodol so zástupcami miest a obcí na digitálnej forme pokutovania namiesto železných imobilizérov, no vyžaduje si to schválenie zmeny zákona vládou i parlamentom.

Ak zaparkujete niekde, kde by ste s autom stáť nemali, základné scenáre sú tri. Občas môžete obísť bez pokuty. Na to sa niektorí šoféri spoliehajú a potom sú prekvapení, keď im vozidlo odtiahnu. Prípadne ho nájdu s tzv. papučou na kolese. Používanie prenosných imobilizačných zariadení má dlhoročnú tradíciu, no údajne sa máme onedlho dočkať jej konca.

Ako informoval portál tvnoviny.sk, železné imobilizéry budú čoskoro na našom území minulosťou. V slovenských uliciach sa má odohrať digitálna revolúcia. Pripravuje sa totiž legislatívna zmena, ktorá umožní mestskej polícii snímať evidenčné čísla zaparkovaných vozidiel a automaticky pokutovať previnilcov.

Klasické imobilizačné zariadenia majú zmiznúť zo slovenských miest a obcí.
Klasické imobilizačné zariadenia majú zmiznúť zo slovenských miest a obcí.
Zdroj: Matej Kalina

Ako sa bude zlé parkovanie trestať? Zákon umožní v tomto prípade automaticky využiť inštitút objektívnej zodpovednosti a policajný „pozdrav“ tak príde poštou držiteľovi vozidla. Bez ohľadu na to, či auto na danom mieste skutočne zaparkoval on. Výnimkou je vytvorenie prekážky v plynulosti cestnej premávky. Vtedy príde na scénu odťahovacia služba, tak ako doteraz.

Na konci klasických papúč sa mal dohodnúť štát so zástupcami miest

Diskusia  ()

Video

Diskusia