Pri cestnej kontrole už môžu od vás pýtať zelenú kartu aj na Slovensku. Noste ju v aute vždy pri sebe.
Denis Milo
Denis Milo

Poradca Veľká zmena o preukázaní platnosti PZP je tu: Túto kartu musíte mať neustále pri sebe

Foto: TASR

3.10. 8:30 Po novom dôjde k zrušeniu bielej karty, pomocou ktorej ste preukazovali PZP vášho vozidla v rámci celej Slovenskej Republiky.

Novela zákona o rozšírení činností Eximbanky začala platiť 1. októbra a dotkla sa aj slovenských vodičov. Legislatíva obsahuje pozmeňovací návrh ovplyvňujúci povinnosti motoristov. Po novom už budú musieť preukázať platnosť PZP iba pomocou zelenej karty, ktorá má medzinárodný formát. Dôjde k zrušeniu bielej karty, ktorú vám vydávala poisťovňa pri uzatvorení povinného zmluvného poistenia.

Zelenú kartu musia oddnes nosiť vodiči pri sebe aj na slovenských cestách.
Zelenú kartu musia oddnes nosiť vodiči pri sebe aj na slovenských cestách.
Zdroj: paj

Zatiaľ čo na Slovensku sme museli neustále preukazovať uzatvorené PZP pomocou bielej karty, v zahraničí sme túto kartu nepotrebovali. Bežným preukazom v krajinách patriacich do systému zelenej karty bol práve tento dokument. Poisťovne sa dlhé roky sťažovali na fakt, že vydávanie bielej karty, ktorá potvrdzuje to isté ako zelená karta, je zbytočné. K vyžadovanej úprave legislatívy ale došlo až teraz.

Vodičom je tak od 1. októbra biela karta úplne zbytočná, zamerať by sa mali práve na tú zelenú. Akonáhle  sa skončila platnosť bielej, je povinnosťou každého šoféra preukazovať platnosť povinného zmluvného poistenia vozidla pomocou zelenej karty a to aj na Slovensku. Je teda nevyhnutné, aby ste túto kartu nosili neustále pri sebe. Odporúčame vám, aby ste si dôkladne prekontrolovali všetky papiere a overili si, či sa tento dokument nachádza medzi vašimi dokladmi.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia