Mazda MX-30.

Novinky Mazda MX-30: Koľko bude elektrický crossover s génmi modelu RX-8 stáť na Slovensku?

Foto: Mazda

24.10. 2019 14:50 Kompaktný elektromobil nemá B-stĺpik a jej zadné dvere sa otvárajú proti smeru jazdy. Jeho interiér obsahuje tri veľké displeje. Batéria prekvapuje kapacitou, pričom súčasťou techniky má byť aj Wankelov motor.

V ostatných rokoch razila Mazda vždy vlastný smer, či už ide o jej dizajnový jazyk Kodo alebo odpor k downsizingu. Trend malých prepĺňaných motorov celkom odignorovala. Aktuálny nástup elektromobilov ju však neobišiel, o jej plánoch na tomto poli sa šuškalo nejaký čas a počas septembra dostali podobu prototypu e-TPV. Japonci následne začali lákať na sériovú verziu. Tú pomenovali MX-30 a v týchto dňoch ju naživo ukázali na domácej pôde. Teda na medzinárodnom autosalóne v Tokiu.

Už vopred bolo jasné, že prvý elektrický model značky bude crossover. Ako už našuškáva jeho číselné označenie, rozmerovo je blízko len nedávno uvedeného konvenčne poháňaného typu CX-30. Dvojicu spája nielen dĺžka presne 4 395 milimetrov, ale tiež šírka 1 795 mm. So strechou položenou 1 570 mm od vozovky je však novinka o rovných 30 čísel vyššia.

Mazda MX-30.
Mazda MX-30.
Zdroj: Mazda

Napriek veľmi blízkym rozmerom sa dvojica kompaktov na seba takmer vôbec nepodobá. Namiesto dobre známych sexy oblín Kodo spájajúcich agresívne detaily s elegantnými plochami plechu tu našlo miesto viac hrán, pričom úloha masky chladiča v celkovom dizajne ustúpila do úzadia. Pôsobí to odvážne a celkom futuristicky. Týka sa to najmä koncových LED svetiel podčiarkujúcich strmo padajúce koncové stĺpiky s pekným podpisom Mazda.

Video

Diskusia