Volkswagen Golf VIII-I.

Fotostory Ikona nižšej strednej triedy VW Golf: Ako sa rokmi menil nesmierne obľúbený Nemec?

Foto: Volkswagen

27.10. 8:00 Úspešná kariéra nemeckého kompaktu trvá už 45 rokov, k dnešnému dňu nesie jeho označenie vyše 35 miliónov vozidiel.

Počas končiaceho sa týždňa pútal pozornosť automobilového sveta tokijský autosalón, na ktorom debutovalo viacero noviniek. Pre našincov je asi najvýznamnejšia štvrtá generácia typu Honda Jazz a prvý sériový elektromobil Mazda s označení MX-30. V uplynulých dňoch ale došlo k jednej dôležitej premiére aj mimo japonskej metropoly, vo Wolfsburgu sa svetu predstavil Volkswagen Golf VIII.

Kariéra nemeckého kompaktu trvá už dlhých 45 rokov, pričom od počiatku ju možno označiť za veľmi úspešnú. Originál je pritom objemom bezmála sedem miliónov kusov dodnes neprekonaný. K dnešnému dňu nesie označenie VW Golf vyše 35 mil. vozidiel, vďaka čomu sa z tohto vozidla stala ikona nižšej strednej triedy a zároveň jedno z najpredávanejších áut všetkých čias.

Úsmev! Rodinná fotografia všetkých generácií typu Golf.
Úsmev! Rodinná fotografia všetkých generácií typu Golf.
Zdroj: Volkswagen

Golf vznikol ako duchovný nástupca legendárneho Chrobáka, ktorý bol dlho svetovým bestsellerom. Pôvodná generácia auta bola postavená podľa pomerne jednoduchého receptu. Časom sa však toho veľa zmenilo, postupne rástli rozmery, zväčšoval sa interiér a pribúdalo vybavenie. Veľkou evolúciou prešla tiež technická stránka.

Kým originál dosahoval vo verzii GTI výkon 81 kW (110 k), dnes má rovnomenný model viac než dvojnásobok. A kúpiť si možno aj nabrúsenú odrodu GTI TCR či štvorkolku Golf R s porciou tristo plnokrvníkov. Ani dizajn nezostal mimo pozornosti, aj keď úpravy vzhľadu boli väčšinou konzervatívne. Ako sa rokmi menil tento nesmierne obľúbený Nemec? Porovnanie jednotlivých generácii nájdete na nasledujúcich stránkach, kde ich stručne predstavujeme.

Diskusia  ()

Video

Diskusia