ikona

Zaujímavosti Trnavská novinka Peugeot: Príde do WRC?

Foto: Behance.net/Łukasz Myszyński

8.4. 17:03 Poľský grafik obliekol hatchback do drsného rely kabáta, obdobné vozidlo by sa teoreticky mohlo v najbližších rokoch stať realitou.

Počas tejto dekády začal Peugeot podstatne viac propagovať divíziu Sport, ktorá nadväzuje na mnohé historické úspechy automobilky. Francúzi sa pritom nezamerali výhradne na extrémy postavené na podujatia Dakar či Le Mans. Pre mnohé súťaže pripravili špeciálne verzie typu 208 a rovnako to bude pravdepodobne aj pri jeho druhej generácii. Kam to až môže zájsť?

Takto si pretekársky model Peugeot 208 WRC predstavuje poľský grafik
Takto si pretekársky model Peugeot 208 WRC predstavuje poľský grafik
Zdroj: Behance.net/Łukasz Myszyński

Odpoveď na túto otázku sa rozhodol digitálne zhmotniť Łukasz Myszyński. Trnavská novinka sa v rukách grafika zmenila na drsný hatchback určený pre svätý grál rely, teda vrcholnú kategóriu WRC. Príde francúzske vozidlo do tohto šampionátu? To zatiaľ nevedno, ale mohlo by ísť o vhodného konkurenta pre modely ako Citroën C3, Ford Fiesta či Volkswagen Polo.

Potenciálnemu súťažnému náradiu dal Poliak poriadne ostrý vzhľad zodpovedajúci jeho určeniu. Karoséria dostala výrazne rozšírené blatníky, upravený predný nárazník i kapotu s chladiacimi otvormi, na scénu prišli aj špecifické spätné zrkadlá a strešný vstup vzduchu. Zadnej časti dominuje mohutné krídlo a difúzor doplnený centrálnym vyústením výfukového potrubia. Samozrejmosťou sú špecifické disky, pneumatiky, brzdy či interiér obsahujúci ochranný rám a duo škrupinových sedadiel.

Technická stránka vozidla by reflektovala súťažné regulácie. Ich zásadné zmeny nečakáme, takže by šlo najskôr o 1,6-litrový prepĺňaný štvorvalec doplnený sekvenčnou prevodovkou a pohonom 4x4. V sériovej forme nič také nečakajte. Peugeot 208 však ponúkne viacero pohonných jednotiek a vôbec po prvýkrát prichádza aj v čisto elektrickej verzii.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia