Špeciálna pneumatika by mala využívať energiu, ktorá vzniká pri jej deformácii
Denis Milo
Denis Milo

Zaujímavosti Šialený nápad alebo realita? Avizujú vývoj pneumatiky, ktorá za jazdy vyrába elektrickú energiu

Foto: Falken Tyres

17.8. 8:46 Pneumatiky by mohli aktívne prispieť k zvýšeniu dojazdu elektrických vozidiel. Ich neustály pohyb by sa podľa japonských vedcov mohol dať využiť na produkciu elektrickej energie.

Pneumatiky patria medzi časti automobilu výrazne ovplyvňujúce jeho jazdné vlastnosti a spotrebu paliva. Tieto nenahraditeľné komponenty prešli dlhým vývojom, no nešlo ani tak o zmenu dizajnu ako o celkové vylepšovanie vlastností.

Špeciálna pneumatika by mala využívať energiu, ktorá vzniká pri jej deformácii
Špeciálna pneumatika by mala využívať energiu, ktorá vzniká pri jej deformácii
Zdroj: Falken Tyres

 Dnes už poznáme zimné, letné, celoročné, runflat, samodofukovacie či hrotové pneumatiky. Každý typ má svoju funkciu, okrem toho je prispôsobený na iné podmienky a využitie. Japonci v koncerne Sumitomo Rubber Industries prišli s úplne novým nápadom. Vo svojom závode v spolupráci s Kansai University vyvíjajú kolesá, ktoré budú počas jazdy vyrábať elektrickú energiu.

Ako je to možné?

Princíp výroby elektrickej energie je v tomto prípade veľmi jednoduchý. Počas jazdy, respektíve počas toho, ako sa pneumatika odvaľuje a deformuje, vzniká teplo, ktoré vytvára statickú elektrinu. Japonci sa tak so svojim novým vynálezom nazvaným Energy Harvester (zberač energie) rozhodli získať aspoň časť tejto energie, ktorú by mohli následne využiť.

 Tento „zberač energie“ má veľmi jednoduchú plochú konštrukciu s dvoma elektródami s opačným nábojom, pričom je umiestnený vo vnútri pneumatiky. Sumitomo Rubber Industries nazvali celý tento nový koncept Smart Tyre Concept.

Viac detailov zatiaľ nepoznáme, nakoľko je táto technológia ešte len v plienkach. Firma SRI tiež uvádza, že by novinka mohla poslúžiť na pohon niektorých drobných príslušenstiev automobilu. To znamená, že spoločnosť neráta so žiadnym extrémnym ziskom energie.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia