ikona

Novinky Nissan IMs je vízia sedanu budúcnosti

Foto: Nissan

17.1. 7:31 Futuristický štvordverový koncept má byť schopný jazdiť autonómne a poháňajú ho dva elektromotory s výkonom 490 koní.

Na výrazný vzrast popularity SUV doplatilo viacero segmentov, okrem iných tiež klasické trojpriestorové limuzíny. V mnohých regiónoch majú čoraz menší trhový podiel. Nissan na výstavisku v Detroite ukázal, ako si predstavuje ďalší vývoj tradičnej kategórie. Zatiaľ vo forme konceptu. Dostal označenie IMs a je to zhmotnená vízia sedanu budúcnosti podľa tejto japonskej značky.

Japonská štúdia vyniká aj väčšou svetlou výškou
Japonská štúdia vyniká aj väčšou svetlou výškou
Zdroj: Nissan

Od štandardných zástupcov triedy sa štúdia odlišuje väčšou svetlou výškou, teoreticky ju teda možno označiť aj za crossover. Vozidlo stojí na zaujímavých 22-palcových kolesách a má spodnú časť bodykitu lakovanú čiernou. Samotná karoséria je sivá, pričom vyznáva pomerne jednoduché ostré tvary. Výrazným prvkom je klesajúca strecha, ale tiež sada diódových liniek na oboch koncoch. Aj vďaka nim má Nissan IMs výrazný futuristický nádych.

Aj keď to tak navonok nevyzerá, v konštrukcii chýba B-stĺpik. Zadné dvere sa otvárajú proti smeru jazdy. Do interiéru vnáša svetlo presklená strecha s geometrickým vzorom, ktorý si našiel cestu aj do kabíny. Tá zaujme nielen množstvom displejov. Netradičné je jej vyhotovenie i usporiadanie. Je totiž trojmiestna. Namiesto tradičných troch či dvoch sedadiel je vzadu jediné centrálne kreslo lemované mohutnými lakťovými opierkami, ktoré má široké možnosti nastavenia.

Veľmi netradičným prvkom je jediné sedadlo vzadu
Veľmi netradičným prvkom je jediné sedadlo vzadu
Zdroj: Nissan

Hranatý volant sa dokáže zasunúť do tela palubnej dosky, sedan má totiž byť schopný jazdiť plne autonómne. V tomto režime sa farba jeho svetiel zmení na modrú. Okrem toho majú ďalšie diódy cestovať po karosérii a dávať všetkým najavo, že riadenie je v rukách počítača.

Okrem technológií samostatnej jazdy je dnes pri konceptoch takmer povinnosťou elektrický pohon. Nissan IMs v tomto smere nevyčnieva, na každej náprave má jeden elektromotor. Tie dokážu spoločne vyprodukovať výkon 360 kW (490 k) a krútiaci moment 800 Nm. Malo by to stačiť na veľmi slušné dynamické vlastnosti, pričom vďaka batérii s kapacitou 115 kWh má dojazd na jedno nabitie presiahnuť 600 kilometrov.

Z konceptu IMs môžu niektoré autá dizajnovo vychádzať
Z konceptu IMs môžu niektoré autá dizajnovo vychádzať
Zdroj: Nissan

Japonská štúdia nevznikla ako predobraz nejakého sériového produktu, ide skôr o dizajnové a technologické cvičenie. Na detroitskej pôde sa však stretla s pozitívnou odozvou. Nemožno preto vylúčiť, že bude v najbližšom čase slúžiť ako inšpirácia pri tvorbe noviniek značky Nissan.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia