Veľké SUV ako jazdenky: Luxus za dostupné ceny, alebo skôr pasca než skvelá kúpa?
19. 2. 2025, 11:42
Veľké prémiové SUV lákajú ako ojazdené zákazníkov atraktívnymi cenami. Oplatí sa ich kúpiť?
Zdroj: Toni Bader
Zdroj: Toni Bader
Zdroj: Land Rover
Galéria k článku
Veľké SUV neponúkajú len dostatok priestoru a výnimočný komfort, ale vďaka až siedmim sedadlám sa postarajú aj o rodinné potreby. To z nich robí atraktívne a žiadané vozidlá. Pozrime sa však aj na to, kde sa skrývajú slabé stránky modelov Audi Q7, BMW X5, Mercedes GLE, Range Rover Sport, Volvo XC90 a VW Touareg a koľko tieto stoja ako ojazdené.
S dĺžkou medzi 4,80 metra a 5,05 metra patrí týchto šesť SUV medzi skutočne veľké modely. To sa odráža aj na ich cene: ako nové stáli Q7 a spol. v základnej verzii minimálne okolo 60 000 eur. Tento údaj je však len teoretický, pretože v závislosti od pohonu a konfigurácie sa ich nová cena pred desiatimi rokmi pohybovala skôr okolo 80 000 eur.
Väčšinou sa tieto autá kupovali s naftovým motorom. Je však dnes ešte dobré ho odporučiť, keďže sú vznetové motory na ústupe? V roku 2015 tvorili v Nemecku naftové autá takmer 50 percent nových registrácií, no podľa portálu Statista to v roku 2024 bolo už len 17 percent.
Pri veľkých SUV je však nafta stále veľmi obľúbená – ešte v roku 2020 si viac ako dve tretiny kupujúcich v tejto kategórii zvolili práve diesel. Dôvodom výberu tohto pohonu je vysoký krútiaci moment, vďaka ktorému zvládajú ťahať ťažké prívesy s hmotnosťou až 3,5 tony, a zároveň efektívnosť motorov, ktorá im zabezpečuje dlhý dojazd.
Jazdené prémiové SUV s priaznivými cenami predstavujú zaujímavú voľbu pre tých, ktorí chcú získať veľa auta za rozumné peniaze. Treba však brať do úvahy, že tieto luxusné modely patria medzi obľúbené, spoľahlivé a často intenzívne využívané vozidlá už u svojich prvých majiteľov. To znamená, že väčšinou majú vysoký nájazd kilometrov a ich hodnota klesá pomalšie ako pri iných autách. Okrem terénnych schopností ponúkajú veľkorysý priestor a vynikajúci komfort na dlhé trasy.
Na čo by kupujúci ojazdených áut nemali zabúdať: Masívna konštrukcia a vysoká hmotnosť znamenajú bohužiaľ aj zvýšené opotrebenie. Okrem toho sú náklady na poistenie a údržbu vyššie, a to kvôli zložitej technike, ako sú vzduchové podvozky a množstvo komfortných funkcií.
Napriek nástrahám zostáva kúpa ojazdeného auta pre niekoho lákavá, keďže po šiestich až ôsmich rokoch je tu možnosť kúpiť si modely ako BMW X5 za polovičnú cenu. Tu je našich šesť pod drobnohľadom.
Audi Q7 (4M)
Zdroj: Toni Bader / Auto Bild
Koncom roka 2024 prešlo Audi Q7 druhým faceliftom (prvý bol v roku 2019). Na obrázku je pôvodný model 4M s jednoduchými, nezdobenými svetlometmi.
- Obdobie výroby: od roku 2015
- Motory: 160kW/218 k až 373 kW/507 k
- Najobľúbenejší pohon: 3.0 TDI V6 s výkonom 160 kW (218 k)/200 kW (272 k)
- Priemerný nájazd: približne 130 000 km po siedmich rokoch
- Cena: od cca 25 000 eur
Druhá generácia Audi Q7 (4M) sa vyrába od roku 2015. Vďaka hliníkovej konštrukcii je výrazne ľahšia a tým aj efektívnejšia ako jej predchodca. Vysokokvalitne spracované a pevne postavené Q7 s veľkým priestorom a vysokým komfortom jazdy sa stalo sériovým víťazom v porovnávacích testoch Auto Bildu.
200 000 najazdených kilometrov nie je pri tomto modeli ničím výnimočným, pričom ceny začínajú už od 25 000 eur. Pozor: Vždy dôkladne skontrolujte stav tachometra! Na trhu je mnoho exemplárov s viac než 350 000 kilometrami, pričom niektoré môžu mať stočený tachometer, najmä u pochybných predajcov.
Slabé stránky:
U verzie s výkonom 200 kW/272 koní (kód motora CRTD) sa vačkové hriadele opotrebovávajú nezvyčajne rýchlo. Menej časté, ale stále sa vyskytujúce problémy sa týkajú aj verzie s výkonom 160 kW/218 koní (kód CRTE). Poruchy kompresorov vzduchového odpruženia a poškodené vzduchové mechy môžu znamenať vysoké náklady na opravu. Cenovo dostupnejšiu alternatívu k originálnym dielom Audi ponúka firma Aerosus.