Celoročné pneumatiky nespĺňajú vlastnosti tých zimných no ani letných.

Poradca Máte obuté celoročné pneumatiky? Toto sú najväčšie nástrahy, ktoré jazda s nimi prináša

Foto: Dreamstime

11.10. 8:45 Jazdiť celý rok na tých istých pneumatikách láka mnohých šoférov, najmä kvôli nižším nákladom. Bezpečnosť by však mala byť pre každého prvoradá.

Výber správnych pneumatík by ste nemali v žiadnom prípade podceňovať, no pokiaľ uvažujete nad celoročnými, dávajte si na cestách pozor. Pre niekoho sú celoročné pneumatiky geniálne, pretože na nich môže jazdiť po celý rok bez toho, aby ich pred letnou a zimnou sezónou musel prezúvať za iné.  To znie ako skvelý nápad, no v praxi až tak dobrý nemusí byť.

Zimné ako celoročné:

Dbajte na správny výber zimných pneumatík.
Dbajte na správny výber zimných pneumatík.
Zdroj: ADAC

Ak vodiči nemajú obuté celoročné, občas často riskujú tak, že celý rok jazdia na zimných pneumatikách. Z hľadiska nákladov sa aj toto riešenie môže zdať na prvý pohľad výhodné, aj keď to tak nie je. Zimná pneumatika totiž nie je určená na letné podmienky a pri vysokých teplotách sa z nej stáva doslova „blato“, pretože sa vplyvom vysokých teplôt jej mäkká guma deformuje a stráca svoje vlastnosti. To je príčinou zhoršených jazdných vlastností automobilu na týchto pneumatikách, predĺženie brzdnej dráhy, ale aj vyššiu spotrebu paliva.

Pokiaľ nebudeme pozerať na bezpečnosť, ale len na ekonomiku, zistíme, že sa jazdenie po celý rok so zimnou pneumatikou aj tak neoplatí. Dôvodom je totiž veľmi rýchle opotrebovanie tejto pneumatiky počas horúcich letných dní, ale aj vyššia spotreba paliva. Tento trend je teda nie len nebezpečný, ale z hľadiska financií aj neefektívny.

Nebezpečné celoročné pneumatiky?

Na vrstve kašovitého snehu sa pneumatiky správajú rôzne.
Na vrstve kašovitého snehu sa pneumatiky správajú rôzne.
Zdroj: Thinstock

S týmito pneumatikami môžete jazdiť po celý rok aj keď ich výkonnosť nie je v extrémnych podmienkach rovnaká ako výkonnosť tých zimných či letných. V porovnaní so zimnými pneumatikami nedosahujú tie celoročné rovnakú priľnavosť (počas zimy) a v porovnaní s letnými (v lete) zaostávajú hlavne v predĺženej brzdnej dráhe. Sezónne pneumatiky sú jednoducho navrhnuté tak, aby mali ideálne vlastnosti v určitých sezónnych podmienkach. Celoročné pneumatiky sú však akýsi priemer, ktorý nemá ideálne vlastnosti ani v zimných, ani v letných podmienkach.

Pokiaľ vedľa seba postavíte rovnako kvalitnú letnú a zimnú pneumatiku, rozdiely budú zjavné. Ďalší rozdiel pocítite aj v materiáli použitej zmesi. Bohužiaľ neexistuje pneumatika, ktorá dokáže zachovať výborné jazdné vlastnosti, smerovú stabilitu a čo najkratšiu brzdnú dráhu pri teplotách v rozmedzí -20 ˚C až 40 ˚C. S momentálne dostupnými materiálmi a technológiami je to jednoducho nemožné alebo príliš drahé.

Konečné rozhodnutie o kúpe takej, či onakej pneumatiky však ostáva na majiteľovi auta. Buď si kúpi sadu letných a sadu zimných pneumatík, pričom ich bude musieť každý rok prezúvať, alebo si kúpi jednu sadu celoročných a bude riskovať s nižšou bezpečnosťou.

Diskusia  ()

Video

Diskusia