O dôsledkoch jazdy pod vplyvom alkoholu je už viac-menej známe všetko. Nová štúdia však tvrdí, že tento stav je podobný dehydratácii. Hrozí vodičom za volantom v horúcich letných teplotách skutočné nebezpečenstvo?

 V lete sa odporúča vypiť dva litre vody denne, čo je samozrejme individuálne pri každo jedincovi. Je však isté, že vodiči by nemali byť smädní, najmä keď jazdia na dlhšie trasy. Dokonca aj mierne dehydrovaný človek sa dostatočne nesústredí a môže za volantom robiť banálne chyby, ktoré môžu viesť k dopravnej nehode.

Dehydratácia VS alkohol.
Zdroj: Pixabay

K týmto záverom dospela štúdia, ktorá sa uskutočnila na 11 dospelých mužoch, ktorí pomocou stacionárneho simulátora napodobňovali skutočné jazdné podmienky. Každá osoba sa zúčastnila troch šoférskych skúšok, z ktorých prvá bola zoznamovacia, aby si vodiči zvykli na dané podmienky.

Na zvyšných dvoch jazdách boli účastníci štúdie sledovaní počas dvojhodinovej simulácie cestovania, v hydratovanom a smädnom stave. Senzory monitorovali činnosť ich mozgu, zatiaľ čo kamery vodičov. Prípady, ktoré mohli súvisieť s únavou, boli zo štúdie vylúčené.

Výsledky ukázali, že dehydratovaní vodiči urobili niekoľko menších chýb , ako napríklad časté opúšťanie jazdného pruhu alebo oneskorený reakčný čas pri brzdení. Frekvencia simulovaných situácií bola podobná situáciám pod vplyvom alkoholu. Je však potrebné poznamenať, že malá vzorka, na ktorej sa štúdia uskutočnila, môže byť limitujúcim faktorom pri dosahovaní konečného záveru.