1. Nemali by ste sa spoliehať len na klimatizáciu
Nastúpite do horúceho auta a chladenie nechávate len na klimatizáciu? Ak to bude možné, skúste nabudúce na začiatku jazdy aspoň na minútu otvoriť okná, aby ste vypustili najhorúcejší vzduch z kabíny. To vám výrazne uľahčí prvé minúty pobytu vo vyhriatom aute a nebude vás to stáť ani cent. Potom sa však už spoliehajte len na klimatizáciu. Otvorenými oknami totiž uniká nielen horúčava, ale aj ten požehnaný chladný vzduch. Týmto spôsobom sa proces chladenia kabíny len spomaľuje a jasne to ukazujú aj dávnejšie merania Auto Bildu.
2. Používajte aj vnútorný okruh
Ak vaša klimatizácia nie je riadená automaticky a chcete auto vychladiť čo najrýchlejšie, používajte aj funkciu vnútorného vzduchového okruhu. V takom prípade sa uzavrú prieduchy vedúce horúci vzduch do vozidla zvonka a auto iba vychladí vzduch, ktorý už je v systéme auta. Pozor, po pár minútach však nezabudnite opäť aktivovať aj prívod vonkajšieho vzduchu, inak by v kabíne mohla začať stúpať koncentrácia oxidu uhličitého, čo neprospieva koncentrácii za volantom.
3. Nenastavujte si príliš nízku teplotu
Vo všeobecnosti sa odporúča nenastavovať si teplotu klimatizácie na menej než o 6°C nižšie, než je vonkajšia teplota. Pochopiteľne, to sa pri letných horkách atakujúcich 40°C dodržiava ťažko. Vo všeobecnosti stačí, ak si zapamätáte, že vo väčšine automobilov sa vám o optimálnu teplotu vzduchu vnútri postará automatická klimatizácia nastavená v rozmedzí 20° - 22°C. Nižšie by sme ju na dlhší čas nenastavovali.
4. Otváranie okien
Na začiatku sa oplatí auto trochu vyvetrať, no keď už v ňom klimatizácia urobila svoje, okná či dvere sa snažte otvárať minimálne. Platí totiž, že cez ne uniká studený vzduch a do auta plynulo tečie horúci, s ktorým bude musieť klíma opätovne bojovať.
5. Klimatizácia nie je úplne bez starostí
Najmä po zime či vlhkom období sa môže stať, že po zapnutí klimatizácie z nej cítite mierny zápach. Nie je to v poriadku a v tomto prípade jej treba venovať pozornosť. Klimatizácia totiž nie je úplne bezúdržbová.
Ak sa vám zdá, že páchne, kúpte si dezinfekčný sprej v hodnote niekoľkých eur a nechajte ho pôsobiť vo vozidle. Zbavíte sa zápachu, ktorý zvyčajne spôsobujú množiace sa baktérie, ale aj samotných neželaných organizmov.
6. Nevypínajte klimatizáciu kvôli spotrebe
Áno, klimatizácia je doplnkové komfortné zariadenie vozidla, ktoré pochopiteľne spotrebúva isté množstvo energie a zdvíha spotrebu vozidla. Kvôli tomu by ste ju však nikdy vypínať nemali. Iste, odporúčame používať ju s rozumom - keď je vonku 18°C, asi nemá zmysel chladiť si auto na 16°C. Avšak akonáhle teploty vzduchu prekračujú hranicu 30°C, klimatizáciu nevypínajte. Chladný vzduch sa stará nielen o komfort posádky, ale aj jej bezpečie - menej unavuje vodiča a zvyšuje jeho schopnosť sústrediť sa i na dlhších trasách.
7. Nepodceňujte údržbu
Baktérie vo vzduchotechnike vozidla môžete do istej miery odstrániť i v domácich podmienkach, beztak by však klimatizáciu aspoň raz za dva roky mali skontrolovať aj v servise. Často treba len doliať chladiace médium, ktoré je základom fungovania klímy, a môžete spokojne fungovať prinajmenšom ďalšie dva roky.
8. Vypínajte klímu v správnom čase
Takmer nikto z bežných motoristov - laikov - netuší, že klimatizácia by sa mala v ideálnom prípade vypínať pár minút predtým, než dorazíte do svojho cieľa. To jej dá čas na to, aby sa kondenzovaná voda, ktorá sa v nej nazbierala, stratila za jazdy. Vďaka tomuto zvyku to potom majú baktérie a iné mikroorganizmy žijúce v systéme klimatizácie podstatne ťažšie.