Na snímke prevádzka STK v Martine, ktorú uzavreli od 16. marca do odvolania z dôvodu šírenia nového koronavírusu. V Martine 20. marca 2020. FOTO TASR - Erika Ďurčová

Novinky Skvelé správy pre vodičov: Štát vyrieši problém s prepadnutou TK a EK, možno nám aj zníži dane

Foto: Erika Ïurèová

22.3. 10:30 Situácia ohľadom prepadnutých technických a emisných kontrol sa dynamicky vyvíja, návrh vládnych opatrení na podporu ekonomiky by mal pomôcť aj vodičom.

Pred niekoľkými dňami sme informovali o komplikovanej situácii, ktorá sa aktuálne dotýka majiteľov vozidiel s neplatnou TK a EK. Tí za svoju situáciu nemôžu, stanice technickej kontroly na Slovensku sú pre koronavírus zatvorené a aktuálne nepracujú. Aj preto týmto vodičom štát mimoriadne odpustí pokuty za zmeškanú technickú a emisnú kontrolu. Nikto však nehovoril nič o poistení automobilov.

Problémom je, že v prípade dopravnej nehody s vozidlom, ktoré nie je technicky spôsobilé, vás úplne nemusí kryť poistenie, aj ak si za neho svedomito platíte. Na túto situáciu sme sa pýtali Lucie Muthovej, hovorkyne poisťovne Allianz. “Poisťovňa bude k týmto prípadom pristupovať individuálne, zváži, čo bolo príčinou dopravnej nehody, či nevyhovujúci technický stav vozidla, alebo chyba vodiča.” povedala p. Muthová a dodala “Určite sa nedá očakávať paušalizovanie a generálny pardon vodičom s neplatnou TK či EK, no krytie, či už plné, alebo aspoň čiastočné, takýchto poistných udalostí nevylučujeme.”.

Na snimke stanica technickej a emisnej kontroly motorovych vozidiel.
Na snimke stanica technickej a emisnej kontroly motorovych vozidiel.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Teraz, zdá sa, nová vláda Slovenskej republiky, túto nejasnú situáciu vyrieši. Na svojom facebookovom účte zverejnil poslanec SAS, Marián Viskupič, informáciu o chystaných opatreniach, ktoré majú pomôcť slovenským podnikateľom, ekonomike i celému obyvateľstvu. Ide však len o pracovnú verziu, ktorú musí vládna štvorka ešte prerokovať a až následne pôjde na schvaľovanie, pravdepodobne v zrýchlenom legislatívnom procese.

Hneď prvé opatrenie sa venuje spomínanému problému vodičov, ktorý môže zapríčiniť komplikácie napríklad pri poistných udalostiach. Návrh vlády znie nasledovne: “Vozidlám, ktorým skončila platnosť technickej kontroly a emisnej kontroly v čase od 1.3. do 30.9., sa predlžuje platnosť technickej kontroly a platnosť emisnej kontroly o tri mesiace.”. Ak by tento návrh vstúpil do platnosti, nejasná situácia s poistkami by bola vyriešená.

Nová vláda si pre vodičov chystá aj ďalšie podporné opatrenie, možno budeme platiť nižšie dane z motorových vozidiel. Marián Viskupič na svojom Facebooku totiž ďalej napísal, že sa zvažuje “Odpustenie dane z motorových vozidiel za druhý kvartál (pri preddavkoch, resp. refundácia nad sumu 100 € pri celoročnej platbe vopred).”. O tom, či sa tieto návrhy v totožnej podobe dostanú aj do reality, vás budeme informovať.

Video

Diskusia