Ako sa správať v zahraničí na diaľnici, pokiaľ sa dostanete do kolóny?

Novinky Na naše cesty príde novinka: Ak na diaľnici v kolóne nespravíte toto, čaká vás mastná pokuta

Foto: anc

1.11. 7:31 Pri jazde do zahraničia musíte počítať s trochu odlišnými pravidlami cestnej premávky. Po novom sa však jedno z týchto pravidiel dostane aj na slovenské cesty.

Len veľmi málo vodičov vie, že pri ceste do zahraničia musia spraviť špeciálne opatrenia pri dopravných zápchach a kolónach. Po novom sa tieto opatrenia prenesu aj na slovenské cesty a to už 1. apríla 2020. Pokiaľ hovoríme o zahraničí, máme na mysli Česko, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko a Slovinsko, ktoré sú pre našincov častými pracovnými destináciami. O čo sa ale jedná?

Akonáhle vznikne kolóna či dôjde k spomaleniu premávky na diaľnici, musia vodiči nechať voľný núdzový pruh pre záchranné zložky. V každom z týchto štátov sa však núdzový jazdný pruh vytvára inak, bez ohľadu na príčinu vzniku kolóny. V každom prípade však platí, že sa tento pruh vytvára v strede a musí mať dostatočnú šírku, aby ho mohla využiť aj veľká technika, napríklad, hasičské alebo vyslobodzovacie vozidlo.

Rakúsko

V Rakúsku platí povinnosť vytvoriť núdzový jazdný pruh v šírke aspoň tri metre od roku 2012. Na dvojpruhu je všetko jasné, problémy môžu vzniknúť na troj a viacpruhovej vozovke. Vtedy sa vozidlá v ľavom pruhu tlačia k ľavému okraju vozovky a v ostatných pruhoch sa vyhýbajú vpravo, pričom toto nariadenie platí nezávisle od počtu jazdných pruhov. Pokuta za nevytvorenie núdzového pruhu je do 726 eur, ak však vodič svojou jazdou obmedzí záchranárske vozidlá, hrozí mu až 2 180 eur.

Česko

V Česku platí povinnosť vytvoriť núdzový pruh už vyše 18 rokov, no len málo vodičov ju dodržuje či o nej vôbec vie. Tu ale platí, že vozidlá v pravom pruhu sa tlačia k pravému okraju vozovky a vo všetkých iných pruhoch sa vyhýbajú vľavo. Pokuta za porušenie tejto povinnosti je v prepočte 80 eur.

Nemecko

Tu platia rovnaké pravidlá ako v krajine našich susedov a teda Rakúsku. Rozdiel je len vo výške pokuty, ktorá je za nevytvorenie núdzového jazdného pruhu 200 až 340 eur. V prípade obmedzenia záchranárskych vozidiel môžete obísť s minimálnou pokutou 240 eur a mesačným zákazom činnosti.

Švajčiarsko

Povinnosť vytvoriť núdzový jazdný pruh platí vo Švajčiarsku rovnakým spôsobom ako v Rakúsku. Pokuta je v prepočte 128 eur, no švajčiarske úrady premýšľajú o sprísnení sankcií.

Slovinsko

Aj v tejto krajine platí rovnaký model vytvárania núdzového jazdného pruhu.

Slovensko

Na Slovensku zatiaľ táto povinnosť neexistuje, no podľa novely zákona o cestnej premávke bude v praxi už od 1. apríla 2020. Po novom sa tak budú musieť prispôsobiť všetci vodiči. To znamená, že vodiči v ľavom pruhu už pri spomalení premávky či v prípade kolóny uhnú na ľavú krajnicu a vodiči v pravom pruhu na pravú, pričom budú smieť využívať aj miesta, na ktorých je to inak zakázané. Ide napríklad o ostrovčeky alebo krajnice.

Anketa
Je zavádzanie núdzového pruhu na Slovensku správnym opatrením?
  • 95%
  • 5%

Povinnosť bude platiť len na diaľniciach a smerovo rozdelených cestách mimo obce, ktoré majú najmenej dva jazdné pruhy v každom smere jazdy. Na troj- či prípadne viacpruhových cestách funguje rozdeľovanie tak, že vodiči v ľadom pruhu sa uhnú na ľavú krajnicu, zatiaľ čo vodiči vo všetkých "pravých" pruhoch budú uhýbať vždy doprava.


 

Diskusia  ()

Video

Diskusia