Jozef Kabaň sa bude starať o dizajn výnimočných automobilov značky Rolls-Royce

Novinky Kabaň opäť prekvapuje: Práca pre inú značku

Foto: Filip Kadlečík

30.3. 9:45 Jozef Kabaň v roku 2017 celkom nečakane odišiel z českej Škody. Svoj talent a kreativitu odvtedy uplatňoval v BMW, no tomu je prekvapivo koniec. Slovenský dizajnér zamieril na úplný strop automobilového sveta.

Vo februári 2017 automobilové Slovensko šokovala správa, že Jozef Kabaň odchádza z pozície šéfdizajnéra automobilky Škoda. Táto informácia prišla niekoľko mesiacov po uvedení omladenej Octavie, ktorá spočiatku motoristom príliš do oka nešla a špekulovalo sa, že odchod pána Kabaňa súvisel aj s týmto faceliftom. Domnienky sa však nikdy nepotvrdili.

Jozef Kabaň sa bude starať o dizajn výnimočných automobilov značky Rolls-Royce
Jozef Kabaň sa bude starať o dizajn výnimočných automobilov značky Rolls-Royce
Zdroj: Filip Kadlečík

Posledné dva roky bol rodák z Oravy zodpovedný za vzhľad bežných modelov značky BMW. Elektromobily divízie “i” či športiaky s prívlastkom “M” majú svojich vlastných dizajnérov, aj oni taktiež pracujú pod dizajnovým guru BMW Group, Andrianom van Hoydoonkom. Teraz, 26 mesiacov po nečakanom “prestupe”, prichádza ďalšia prekvapivá zmena.

Slovenský dizajnér sa podľa najnovších informácií stáva šéfdizajnérom značky Rolls-Royce, ktorá patrí pod BMW Group. Príchodu Kabaňa do luxusnej automobily víta aj jej šéf, Torsten Müller-Ötvös, ktorý najnovšie personálne zmeny komentoval nasledovne: “Je dôkazom úspechu nášho biznisu a pozície svetového lídra medzi luxusnými značkami, že sme schopní pritiahnuť ten najlepší dizajnový talent sveta. Pre našu značku pôjde o vzrušujúcu éru a už teraz sa teším na to, ako Jozefa privítam v rodine Rolls-Royce”.


VEĽKÁ GALÉRIA: Tieto autá bude Kabaň v budúcnosti meniť


Jozefovi Kabaňovi by nová pozícia mohla sedieť, so superluxusnými vozidlami do kontaktu nepríde po prvýkrát, v minulosti už pracoval na návrhu exteriéru modelu Bugatti Veyron. Pozícia šéfdizajnéra značky Rolls-Royce je testamentom jeho schopností a renomé. Britské automobily sa menia len evolučne, no každý jeden zásah do dizajnu musí byť citlivý a premyslený.

Vzhľad modelov ako Phantom či Cullinan, ktoré si môžete obzrieť v galérii, musí rešpektovať tradície a isté pravidlá. O práci šéfdizajnéra značky Rolls-Royce sme sa v minulosti neformálne rozprávali aj s Gilesom Taylorom, Kabaňovým predchodcom na tomto poste. Hovoril, že práca na dizajne britských aristokratov vôbec nie je jednoduchá. Práve naopak - existencia istých hraníc a štandardov môže pôsobiť ako veľká výzva. Pánovi Kabaňovi na novej pozícii držíme palce.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia