Nemecká spoločnosť ZUBR-Concept si pri pohľade na Ladu Niva Bronto pravdepodobne povedala, že tento upgrade rozhodne nie je dostatočný. Možnosti agilného off-roadu preto posunula ďalej a záujemcom teraz ponúka Nivu “Monster”, ktorá má kompletne prepracovaný podvozok a svetlú výšku zdvihnutú z 235 na 385 mm.

Lada Niva "Monster".
Zdroj: ZUBR-Concept

Prírastok svetlej výšky na úrovni 150 mm majú do veľkej miery na svedomí predovšetkým nové portálové nápravy a masívne terénne pneumatiky Hankook DynaPro MT, najnižšou časťou vozidla pritom zostáva zadný diferenciál či predný ochranný “šusplech”. Priame porovnanie s bežnou Nivou ukazuje, ako veľmi sa toto vozidlo odlišuje. Treba však povedať, že ZUBR použil aj niekoľko osvedčených trikov, aby Niva pôsobila ešte drsnejšie.

Pôvodný tvarovaný predný nárazník je fuč, tu nájdete len minimalistický oceľový rám, ktorý priaznivo vplýva na nájazdový uhol automobilu a navyše disponuje aj navijakom.  Pri jazde ťažkým terénom by ste si však EČV radšej mali zložiť, podľa jej umiestnenia je zrejmé, že bude prvá na odstrel.

Lada Niva "Monster".
Zdroj: ZUBR-Concept

Vizuálne Nive “Monster” pridávajú aj modernejšie predné LED reflektory, rozšírené blatníky či šnorchel, ktorý pri brodení chráni motor pred neželanou vodou. Mimochodom, pohonu sa úpravca nedotýkal, pod kapotou tu aj naďalej pracuje atmosférický štvorvalec so zdvihovým objemom 1,7 l, ktorý produkuje 62 kW (84 k) a 129 Nm.

Zoznam úprav je pomerne široký, no boli by ste ochotní dať na stôl 44 000 eur, ktoré si za teréniak ZUBR účtuje? To už je pomerne veľký balík peňazí aj na “Nivu na steroidoch”, s ktorým sa dajú vymyslieť aj iné off-roadové projekty. Ako to vidíte vy?