Výmeny motorového oleja sú predpísané v servisných intervaloch a ak ich vynecháte alebo preskočíte, čaká vás veľká lotéria, ktorá bude mať v určitom okamihu nepríjemný výsledok. Preto vám prinášame odstrašujúci príklad majiteľa pick-upu Ram 1500 EcoDiesel z roku 2018, ktorý teraz musí auto zošrotovať.

RAM 1500 z roku 2018.
Zdroj: Dodge

Elektrikár z Bowmanville v americkom Ontáriu si podľa informácií CTV News pred niekoľkými rokmi kúpil nový pick-up so zárukou do 62 000 míľ (100 000 km). V novembri minulého roka mal na počítadle kilometrov približne 91 000 km, keď mu na diaľnici začal horieť motor. Aj keď sa počet na odometri pohyboval stále v rámci záručných kilometrov, žiadosť o bezplatnú opravu bola zamietnutá.

Dôvod? Výmeny oleja neboli vykonané v plánovaných intervaloch. Výmenu oleja vykonal nezávislý servis, pričom zamestnanec povedal majiteľovi, že jeho Ram môže (podľa jeho skúseností) prejsť na jeden interval 23 000 kilometrov. V tomto prípade sa však nikto noebťažoval otvoriť si používateľskú príručku. V nej sa totiž uvádza, že interval výmeny oleja by za žiadnych okolností nemal presiahnuť 16 000 kilometrov alebo 12 mesiacov, podľa toho, čo nastane skôr.

Nuž, pri novom aute sa niekedy netreba spoliehať na slová iných, ale používať vlastný sedliacky rozum a manuál od auta. Náklady na výmenu naftového motora sú približne 15 000 USD. Vodič Ramu povedal, že si to nemôže dovoliť a že auto bude musieť zošrotovať.