ikona

Zaujímavosti Luxusný kabriolet Aurus: Debut pri Kremli

Foto: YouTube (Новости на Первом Канале)

24.4. 9:50 Na vojenskej prehliadke vozila dôstojníkov nemaskovaná ruská novinka, ktorá vznikla na základe sedanu a disponuje rovnakou technikou.

Pred týždňom prebehlo internetom video zachytávajúce otvorené autá premávajúce sa s maskovaním cez moskovské Červené námestie. Napriek kamufláži bola ich identita celkom jasná: šlo o projekt štátnej značky Aurus vychádzajúci z limuzíny Senat, na ktorej je založený aj pancierovaný prezidentský kolos. Automobil už stihol panely kryjúce jeho tvary zahodiť.

Zatiaľ nie je jasné, či bude kabriolet komerčne dostupný
Zatiaľ nie je jasné, či bude kabriolet komerčne dostupný
Zdroj: YouTube (Новости на Первом Канале)

Luxusný kabriolet, pri ktorom sa špekulovalo o určení priamo pre Putina, sa nakoniec verejne ukázal len niekoľko dní po zverejnení prvotných záberov. Debut novinky sa odohral opäť priamo pri Kremli. Vozidlo bolo súčasťou vojenskej prehliadky, počas ktorej dva exempláre vozili ruského ministra obrany i vysokopostavených členov armády. Tí postojačky salutovali na mieste spolujazdca.

Na túto rolu bol interiér špeciálne upravený. Sedadlo spolujazdca zmizlo, naopak pribudla rúčka a trojica obrovských mikrofónov použitých pri prejave dôstojníkov. Ďalšie zmeny v kabíne súviseli s konverziou karosérie. Tá je dvojdverová a oproti limuzíne má upravené proporcie. Pod viditeľným krytom v zadnej časti sa má nachádzať elektrický ovládaná textilná skladacia strecha.

Potenciálny konkurent pre Rolls-Royce Dawn má oproti limuzíne o 20 milimetrov menšiu svetlú výšku, technická stránka sa inak nemenila. Pohon teda zabezpečuje hybridný benzínový osemvalec so zdvihovým objemom 4,4 litra a celkovým výkonom 439 kW (598 k). Aj vďaka využitiu týchto komponentov nemožno komerčnú dostupnosť kabrioletu vylúčiť (s klasickým sedadlom spolujazdca), no Rusi sa k nej zatiaľ stavajú skôr negatívne. Projekt kabrioletu sa teda možno skončí pri pár kúskoch určených na vojenské prehliadky či iné špeciálne príležitosti.

Zdroj: Marek Pokrývka
Diskusia  ()

Video

Diskusia