ikona

Poradca Po párty za volant? Risk i bez alkoholu v krvi

Foto: Pexels

10.9. 2018 13:30 O tom, že alkohol za volant nepatrí, netreba diskutovať. Po víkendových párty mnohí šoféri čakajú na to, aby si mohli sadnúť za volant s čistým svedomím. Nová štúdia však naznačuje, že sa je stále čoho báť.

Po dlhom a náročnom pracovnom týždni cez víkend mnohí z nás hľadajú “únik z reality” na rôznych spoločenských udalostiach, kde väčšinou samozrejme nechýba ani alkohol. Množstvo vodičov pristupuje na druhý deň k šoférovaniu zodpovedne a za volant nesadnú až kým si, napríklad vďaka dregeru, nie sú istí, že už v krvi nemajú ani stopu alkoholu.

Za volant sa neoplatí sadať ani
Za volant sa neoplatí sadať ani "po opici", vyčerpanie po prehýrenej noci má na vodiča stále negatívny dopad
Zdroj: Pexels

Nedávno zverejnená štúdia britskej University of Bath však naznačuje, že ani tento prístup nie je úplne správny. O analýze, ktorá sa zameriavala na výkonnosť vodičov po prehýrenej noci, informoval server Auto Express. Dozvedáme sa z nej, že na prvý pohľad zodpovedný prístup vodičov vôbec taktiež nemusí byť správny.

Briti totiž informujú, že u skúmaných subjektov bola “schopnosť viesť vozidlo výrazne obmedzená, čo naznačilo najmä časté vybočovanie z určenej trasy”. Dôležitým poznatkom je fakt, že to platilo i po tom, ako už vo vodičovej krvi neboli ani len zvyšky alkoholu. Závery vychádzajú z rozboru 770 štúdií, ktoré vedci vykonali v priebehu posledných štyroch dekád. Z nich bolo 11 kľúčových, ktoré poskytovali dostatok dát pre serióznu analýzu.

Je zaujímavé, že na mentálnu prácu či kreatívnu činnosť “opica” podľa Britov negatívny dopad mať nemusí. Zhoršená je však koncetrácia, pamäť a dokonca i reakčné časy. Pri fyzických činnostiach sú teda dôsledky prehýrenej noci omnoho zreteľnejšie. Posádku automobilu môžu okrem zvýšeného rizika mikrospánku ohrozovať najmä výrazne pomalšie reflexy vodiča. Reakčný čas skúmaných subjektov bol v takomto stave pomalší o 20 %. Za volant sa teda ani náhodou neoplatí sadať nielen s alkolom v krvi, ale ani po veľkej párty.

Zdroj: Filip Kadlečík
Diskusia  ()

Video

Diskusia