Ilustračná snímka

Poradca Poisťovne za alkohol potrestajú i spolujazdcov

Foto: dreamstime

21.12. 2017 7:27 Sviatky lásky a pokoja sa môžu cesty zmeniť na bojové pole. Hovoríme o alkohole. Vedeli ste, že za alkohol trestá nielen polícia, ale aj poisťovne? A to dokonca aj spolujazdcov?

Blížia sa Vianoce a Silvester a obidva sviatky sú spojené s rodinnými či spoločenskými stretnutiami a aj s konzumáciou alkoholu. Bez ohľadu na množstvo je riskantné vypiť si a následne sadnúť za volant. Nehovoríme o pokutách či zadržaní vodičského preukazu, ale o bezpečnostnom riziku. Málokto však vie, že alkoholom sa zaoberajú aj poisťovne a po nehode môže mať vodič poriadny problém.Poisťovňa totiž v takom prípade môže znížiť alebo úplne zamietnuť poistné plnenie.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: dreamstime

Poisťovňa je zo zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP) povinná zaplatiť poškodenému aj za škody, ktoré mu spôsobil opitý vodič. Ten istý zákon však poisťovniam priznáva právo následne vymáhať časť vyplatenej sumy podľa nameranej hodnoty alkoholu v krvi.

Pokiaľ vodič nafúka do jedného promile, poisťovňa môže začať vymáhať až polovicu vyplatenej sumy. Nad jedno promile si môžu uplatniť náhradu, tzv. regres, až v plnej výške, čiže 100 percent z vyplateného poistného plnenia. „Len počas minuloročných vianočných sviatkov sme si napríklad uplatnili regres z dôvodu požitia alkoholu až v troch prípadoch,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Allianz Lucia Muthová.

Tým sa však možné dôsledky nekončia a poisťovne môžu takto „potrestať“ aj spolujazdcov opitého vodiča. Ak si totiž človek vedome sadne do auta k podnapitému kamarátovi, havarujú a spolujazdec sa zraní, poisťovňa mu môže znížiť poistné plnenie z jeho životnej či úrazovej poistky. Allianz v takýchto prípadoch spravidla uplatňuje spoluvinu vo výške 20 až 30 percent.

„Mali sme prípad, keď vodič a jeho dvaja spolujazdci popíjali spoločne v miestnom pohostinstve, nasadli do auta a podnapitý vodič narazil do stĺpu verejného osvetlenia. Vodič sa nezranil, jeden spolujazdec utrpel ľahké, druhý ťažké zranenie s dobou liečenia až 5 mesiacov. Keďže bolo v trestnom konaní preukázané, že obaja poškodení si boli vedomí alkoholu v krvi vodiča, obom sme priznali spoluvinu vo výške 30 percent,“ uvádza L. Muthová.

Čo robiť pri nehode s opitým vodičom

Podobne ako pri kolízii s nepoisteným vozidlom odporúčame nespoliehať sa na sľuby vinníka. Podnapitý vodič je schopný nasľubovať aj modré z neba, no po vytriezvení začne špekulovať ako zlatnícky učeň a poškodenému vodičovi zostanú len oči pre plač. Väčšina z vodičov alkohol za volantom tvrdo odsudzuje. Právom. Preto nie je dôvod k súcitu. Kam mierime? Pokiaľ máte čo i len najmenšie podozrenie, že vinník nehody je pod vplyvom alkoholu, zavolajte políciu. I keby išlo len o škrabanec za pár drobných. Pokiaľ podnapitý vodič nabúral vás, môže počas ďalšej jazdy pokojne zraziť nevinného chodca alebo zaviniť ďalšiu a oveľa vážnejšiu nehodu.

Oblečte si reflexnú vestu a skôr, než začnete situáciu riešiť s vinníkom nehody, urobte fotografický alebo video záznam miesta nehody, najmä rozmiestnenia vozidiel a ich evidenčných čísiel. To len pre prípad, že by vinník chcel utiecť a „nebaviť sa“. Ak sa tak stane, vy na mieste nehody zostaňte a počkajte na políciu. Útek z miesta nehody je závažný priestupok, za ktorý okrem finančnej sankcie 300 až 1 300 eur hrozí aj zadržanie vodičského preukazu na jeden až päť rokov. Inými slovami, útek opilcovi nepomôže. O vodičák príde tak či tak.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia