V dnešnej dobe sú SUV stále veľkým trendom a kupujú si ich často aj ľudia, ktorí zakladajú rodiny. Veria, že ich optická veľkosť sľubuje aj bezkonkurenčný vnútorný priestor. Nie vždy to tak býva. V prehľade, ktorý zostavil Nemecký autoklub (ADAC) sa ukázalo, že pri športovo-úžitkových automobiloch môže byť častým problémom výška hrany batožinového priestoru, jeho šírka či dokonca výška nakladacieho otvoru. Pokiaľ sa však nechcete vzdať myšlienky na SUV, ADAC odporúča zvážiť Peugeot 5008, ktorý spomedzi všetkých SUV vychádza v disciplíne "prevoz kočíka" ako najlepšia voľba. Ak ho naložíte až po strop, ponúka kapacitu batožinového priestoru na úrovni 820 litrov a vyniká aj v ďalších sledovaných kritériach.

Aký by teda mal byť ideálny batožinový priestor pripravený na prevoz kočíka a aké nároky naň treba mať? Našťastie sa dá všetko jednoducho zmerať. Podľa ADACu by mal mať vnútri na šírku prinajmenšom 95 centimetrov. Výška nakladacieho otvoru musí dosahovať aspoň 62 centimetrov a ideálne by vozidlo malo pri meraní po strop poskytovať batožinový priestor s kapacitou aspoň 600 litrov. Pri tom všetkom by vrchol hrany batožinového priestoru nemal byť od zeme vzdialený viac než 70 centimetrov. Zároveň je dobré, ak príliš nevytŕča ani z batožinového priestoru a nie je príliš hrubý, to všetko totiž komplikuje manipuláciu s kočíkom.

Pokiaľ sa máme rozprávať o type automobilov, ADAC ako univerzálne možnosti odporúča klasické kombi naprieč všetkými segmentmi - od Škody Fabia po Mercedes-Benz triedy E, ale napríklad aj vany na štýl Volkswagenu Multivan a ďalších modelov tejto kategórie. Za bezkonkurenčne najpraktickejšie však ADAC považuje malé úžitkové automobily, "kombi s vysokou strechou" zo segmentu, ktorý zastupuje napríklad Citroën Berlingo. Práve tieto vozidlá poskytujú rodinám vynikajúci pomer cena-výkon, navyše sa s nimi dá stále dobre parkovať, dnes ponúkajú solídnu výbavu i technologickú úroveň a majú obrovský vnútorný priestor. Tento segment je dnes aj podľa mňa vodičmi najviac (a neprávom) podceňovaný.

ADAC na záver odporúča, aby ste si premerali kufor auta, ktoré zvažujete, a porovnali namerané údaje s rozmermi kočíka v zloženom stave. Pozor, v prvých mesiacoch života dieťaťka treba vždy rátať s tým, že veľa miesta zaberie aj vanička, nie len podvozok. Ak máte tú možnosť, najlepšie, čo môžete spraviť, je zobrať si kočík do showroomu a fyzicky si vyskúšať jeho skladanie do kufra auta. Podľa toho si o ňom urobíte svoj názor. Nižšie prikladáme tabuľku vozidiel, ktoré ADAC radí medzi najzaujímavejšie v disciplíne "prevoz kočíka".

Tabuľka vozidiel vhodných na prevoz kočíka.
Zdroj: ADAC
Tabuľka vozidiel vhodných na prevoz kočíka.
Zdroj: ADAC
Tabuľka vozidiel vhodných na prevoz kočíka.
Zdroj: ADAC
Tabuľka vozidiel vhodných na prevoz kočíka.
Zdroj: ADAC
Tabuľka vozidiel vhodných na prevoz kočíka.
Zdroj: ADAC