Rozumný vodič nespôsobí nehodu iba kvôli omrvinkám z bagety alebovýberom nesprávnej obuvy. Pamätajte si, že aj v peknom počasí na pohodovom rodinnom výlete alebo dovolenke môžete veľmi rýchlo zlyhať v dôsledku zdanlivo nevinných situácií, ktoré za volant nepatria.

Teplejšie počasie a dlhšie dni doslova vyzývajú ľudí k výletom do prírody alebo za hranice. Či už sa rozhodnete vyraziť na týždňovú dovolenku alebo na popoludňajší výlet autom, nepochybujeme o tom, že vychádzate z domu s dobrou náladou a nadšene debatujete v aute o cieli, do ktorého sa chystáte. Na tom nie je nič zlé. V tomto článku vám ale chceme pripomenúť niektoré drobnosti, ktoré môžu príjemnú jazdu veľmi rýchlo pokaziť.

Pred jazdou stojí za to pozrieť sa, čo máte na nohách

Ilustračná foto.
Zdroj: Getty Images

Teplo, slnko, horúčavy, a vy už ste začali nosiť sandále či šľapky. Určite vám na chodidlá prúdi vzduch príjemnejším spôsobom ako v teniskách, ale nevhodná obuv by mala zostať počas jazdy v kufri. Jazda v sandáloch je nebezpečná, aj keď tomu spočiatku nemusí nič nasvedčovať. Pokiaľ pri bežnej pohodovej jazde normále stláčate pedále, nezaevidujete problém, aj keby sa vám tam niečo nechtiac dostalo.

Ak však musí vodič rýchlo zareagovať na situáciu pred ním a bezprostredne presunúť nohu z plynového pedálu na brzdu alebo rýchlo zošliapnuť spojku, môže kvôli uviaznutým šľapkám stratiť drahocennú sekundu. I keď sa vám možno tento scenár javí ako nepravdepodobný, táto sekunda znamená pri rýchlosti 80 km/hod stratu najmenej 20 metrov. A tých 20 metrov môže byť rozhodujúcich.