ikona radar

Poradca Sci-fi radar z Nemecka: Neunikne žiaden vodič

Foto: Auto BILD

9.8. 2016 9:44 Nemecká polícia rozšírila svoj arzenál o radar, ktorý nepotrebuje obsluhu, vydrží takmer týždeň bez zapojenia do elektrickej siete a odolá vandalom aj výstrelom zo zbrane.

Prekročenie povolenej rýchlosti patrí k najčastejším a zároveň najrizikovejším dopravným priestupkom. Polícia však nelení a v boji s hriešnikmi nasadzuje stále novšie typy radarov. Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody, v Nemecku však začínajú pracovať s meračom, ktorý má, zdá sa, iba samé pozitíva. Pochopiteľne nie pre vodičov, ale pre strážcov zákona.

zdroj: Auto BILD
zdroj: Auto BILD
Zdroj: Auto BILD

Supermoderný radar vyzerá na pohľad absolútne nevinne, ako nenápadný príves. Dokonca je vybavený aj evidenčným číslom a trojuholníkovými odrazkami. Prepravuje sa ako hociktoré iné prípojné vozidlo, no vďaka zabudovanému pohonu a diaľkovému ovládaniu s ním možno manipulovať aj na diaľku. S integrovanými akumulátormi dokáže pracovať až päť dní, bez pripojenia do elektrickej siete.

Radar je schopný merať rýchlosť vozidiel aj v niekoľkých pruhoch vedľa seba a problém mu nerobí ani keď sa rýchlostný limit na danom úseku počas dňa mení v závislosti od aktuálneho času. Popri tom vie rozoznať vozidlá podľa veľkosti, takže ak je na danej trase zakázaný prejazd automobilov nejakej kategórie, dokáže ich odhaliť. To isté platí pre osobitné obmedzenia v jednotlivých pruhoch, alebo pre časové obmedzenia premávky.

Slovenská polícia už testovala aj takýto stacionárny radar, novinky zo zahraničia sleduje
Slovenská polícia už testovala aj takýto stacionárny radar, novinky zo zahraničia sleduje
Zdroj: Auto BILD

Zaznamenané fotografie previnilcov sa posielajú na políciu pomocou bezdrôtového pripojenia okamžite, v reálnom čase. Zdá sa, že príliš veľa šancí nebudú mať ani hackeri, pretože signál je kódovaný. Začiatok aj koniec merania môžu pochopiteľne policajti ovládať aj na diaľku, priamo zo svojej kancelárie.

Statické radary bývajú terčom vandalov, prípadne rozzúrených motoristov, tento je však proti nim veľmi dobre zabezpečený. Ak by sa niekto rozhodol pripojiť ho za svoje auto a jednoducho odtiahnuť, spustí sa okamžite na zem. Proti vode ho chráni futuristická kapotáž, ktorá je okrem toho aj nepriestrelná. Zabudovaný alarm navyše pri akomkoľvek pokuse o presun, či dokonca poškodenie, vyšle hlášku polícii.

zdroj: Auto BILD
zdroj: Auto BILD
Zdroj: Auto BILD

Obchodný názov tohto multifunkčného zariadenia je Enforcement Trailer a vyrába ho firma Vitronic, sídliaca vo Wiesbadene. Uplatniť by sa malo najmä na nebezpečných cestných úsekoch, v neprehľadných zákrutách, alebo pri opravách a stavbách ciest.

V týchto dňoch je už nasadené na nemeckej diaľnici A3, blízko Offenbachu, onedlho by sa malo začať používať aj priamo v meste. Rozmýšľajú o ňom aj v Hannoveri, kde ho v súčasnosti testujú. Okrem toho je podľa výrobcu už 250 kusov v prevádzke vo Francúzsku.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia