ikona

Novinky Kia ProCeed: Kórea chce udávať trendy

Foto: Marek Pokrývka

13.9. 2018 15:00 Svetovú premiéru absolvovalo dynamické kombi. Jeho modelový rad obsiahne športovú verziu GT, ktorá bude ponúkaná aj pri hatchbacku.

Dvojica značiek spadajúcich pod koncern Hyundai-Kia urobila v ostatných rokoch obrovské pokroky a v mnohom sa dotiahla na svojich súperov. Príkladom je prvotriedny hot-hatch i30 N. Z tohto kompaktu pripravila automobilka aj štýlový variant Fastback, ktorý je prvým vozidlom svojho druhu. Éra opakovania riešení po úspešných Nemcoch či Japoncoch je teda minulosťou. Kórea chce udávať trendy a súčasťou toho bude aj Ceed.

ProCeed sa zmenil z trojdverového hatchbacku na shooting brake
ProCeed sa zmenil z trojdverového hatchbacku na shooting brake
Zdroj: Marek Pokrývka

Koncept tretej generácie tohto úspešného vozidla nižšej strednej triedy debutoval vo forme dynamického kombi a vyvolal špekulácie o možnej budúcnosti karosérie nazývanej spravidla shooting brake. Už nejaký čas je model ProCeed oficiálne potvrdený. V cenníku nahradí neveľmi úspešný trojdverový variant, no z hľadiska štýlu sa mu chce minimálne vyrovnať.

Nový člen rodiny mal premiéru dávnejšie ohlásenú. Odohrala sa dnes a my sme pri nej nemohli chýbať. Kia však prekvapila. Okrem očakávanej verzie ProCeed totiž odhalila aj športovo koncipovanú odrodu GT, ktorá je umiernenejšou alternatívou k spomínanému eNku s logom Hyundai. Debut si zároveň odbila aj fúzia dvoch sviežich príchutí bestselleru.

Klesajúca strecha a štýlový zadok

Anglické označenie shooting brake poznáme už niekoľko dekád. No kým kedysi označoval trojdverové kombíky, dnes sa zaužíval aj pre vozidlá s piatimi dverami. Siahol po ňom napríklad Mercedes-Benz pri triedach CLA a CLS. Kia ProCeed je rovnaký prípad. Novinka má päťdverovú karosériu, od konvenčného modelu Sportswagon sa však výrazne odlišuje klesajúcou strechou a vzhľadom zadku.

Súčasťou exteriérových zmien je aj predný nárazník
Súčasťou exteriérových zmien je aj predný nárazník
Zdroj: Kia

Pôvodné svetlá sú preč, nahradili ich prepojené diódové moduly zaváňajúce modelom Porsche Panamera Sport Turismo. Nad skoseným oknom (uhol až 64,2° od zvislej polohy) je veľký strešný spojler obsahujúci trojuholníkové brzdové svetlo. Zmenil sa tiež nárazník, jeho súčasťou sú mohutné lichobežníkové koncovky výfuku, veľké odrazky a početné dielce čiernej farby. Tie nájdeme aj na prahoch a ostrejšie tvarovanom prednom nárazníku. Zaujímavo vyhotovený je C-stĺpik, ktorý malou pochrómovanou plutvičkou jasne odkazuje na rovnomennú štúdiu. Novinka hrdo vystavuje svoje označenie na piatych dverách.

Rázvor osí náprav (2 650 mm) sa nezmenil. Oproti klasickému kombi je ProCeed dlhší o 5 milimetrov (4 605 mm), no najmä má o 43 milimetrov nižšie položenú strechu (1 422 mm). Menšia je tiež jeho svetlá výška s hodnotou 135 mm. Na výber má byť 10 farieb karosérie a disky kolies s priemerom 17 alebo 18 palcov, pričom verzia GT má štandardne osemnástky.

Shooting brake bude Kia ponúkať aj vo vyhotovení GT
Shooting brake bude Kia ponúkať aj vo vyhotovení GT
Zdroj: Kia

Dvojica písmen GT vypadla s príchodom tretej generácie kompaktu z ponuky, no aktuálne hlási svoj návrat. ProCeed ponúkne na výber medzi ňou a vyhotovením GT Line. Duo variantov sa od seba líši detailmi na bodykite, ale taktiež ponukou pohonných jednotiek. Vrcholný model sa okrem pár drobností vyznačuje písmenami GT na maske chladiča a početnými červenými detailmi.

Batožinový priestor má 594 litrov

Už zvonku je evidentné, že prepracovaná karoséria okresala miesto v zadnej časti. No štandardne nie je rozdiel nejaký priepastný. Batožinový priestor ponúka základný objem 594 litrov, oproti klasicky tvarovanému kombi má teda hendikep len 31 litrov. Číslo iste narastie pri zložení zadných operadiel a naložení po strechu. Presnú hodnotu nepoznáme, no nepochybne bude trojciferná.

V predstavenej forme mal kufor kombi dvojité dno
V predstavenej forme mal kufor kombi dvojité dno
Zdroj: Marek Pokrývka

Väčšina vnútorného priestoru zostala nedotknutá, všetko podstatné sa dialo v jeho zadnej časti. Klesajúci strop mierne obmedzil miesto na hlavu zadných pasažierov. No nejde o nič tragické, človek s výškou zhruba 180 centimetrov sa dozadu zmestí bez nejakých ťažkostí.

Interiér obsahuje špecifiká súvisiace s doposiaľ neponúkanými vyhotoveniami. Ide o volant so sploštenou spodnou časťou a logom verzie, ktorého čalúnenie je prešívané bielou niťou. Obdobne vyhotovená je manžeta radiacej páky, vrchná časť palubnej dosky a stred sedadiel. V prípade modelu ProCeed GT majú stehy červenú farbu, odlišné sú tiež kožené sedačky vyvinuté priamo preň.

Ponuka vrcholí na výkone 204 koní

Kórejský shooting brake bude v ponuke so štyrmi pohonnými jednotkami. Do variantov GT Line plánuje automobilka montovať prepĺňaný zážihový trojvalec s objemom jeden liter a výkonom 88 kW (120 k), ako aj štvorvalcový agregát 1.4 T-GDI naladený na 103 kW (140 k). Oba motory spĺňajú normu Euro 6d-Temp aj vďaka implementácii filtra pevných častíc.

ProCeed neponúkne slabšie motory známe z hatchbacku
ProCeed neponúkne slabšie motory známe z hatchbacku
Zdroj: Kia

Prvý menovaný sa kombinuje výhradne so šesťstupňovým manuálom, k silnejšiemu benzínu je k dispozícii aj sedemstupňová dvojspojka. Prevodovku si budú môcť vyberať aj priaznivci nafty. Kia im ponúkne agregát 1.6 CRDi s označením Smartstream, ide o optimalizovanú verziu vznetového štvorvalca dosahujúcu maximálne 100 kW (136 k). Vynikať má nízkou spotrebou.

Poslednou voľbou bude 1,6-litrový turbobenzín, ktorý je vyhradený pre už viackrát skloňovaný variant GT. V ponuke sa objaví aj pri päťdverovom hatchbacku. Základnými parametrami kopíruje rovnako označený model vychádzajúci z druhej generácie kórejského kompaktu, má teda výkon 150 kW (204 k) a krútiaci moment 265 Nm. Na rozdiel od predchodcu však bude okrem štandardnej šesťstupňovej mechanickej prevodovky dostupný aj s dvojspojkovou skriňou.

Do tohto interiéru sa zákazníci usadia v budúcom roku
Do tohto interiéru sa zákazníci usadia v budúcom roku
Zdroj: Kia

Samozrejme, okrem dizajnových drobností a špičkového prepĺňaného štvorvalca sa príbuzné modely Ceed GT/ProCeed GT vyznačujú aj špecificky nastaveným podvozkom s tuhšími pružinami a silnejšími brzdami. Zásahu sa nevyhol ani elektronický stabilizačný systém.

Výroba bude prebiehať pri Žiline

Výstavná premiéra práve odhalených noviniek prebehne onedlho na parížskom autosalóne. Podobne ako pri ostatných členoch modelového radu Ceed bude ich výroba prebiehať v slovenskej fabrike Kia. Štart sériovej produkcie sa už pripravuje, reálne k nemu dôjde niekedy koncom novembra. Začiatok predaja avizuje kórejská automobilka na prvý štvrťrok 2019. ProCeed má byť dostupný výhradne v Európe, to isté platí pre model Ceed GT.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia