Keď Peugeot na jeseň roka 2013 predstavil model 308, vyvolal ním slušný rozruch, len o pár mesiacov neskôr si novinka vybojovala titul ECOTY (European Car of the Year) pre európske auto roka. Teraz, o sedem rokov neskôr, sa už 308 takej pozornosti neteší, no Peugeot na neho nezabúda. Len nedávno kompakt prešiel drobnou modernizáciou, ktorá má slúžiť ešte istý čas, kým nepríde 308 druhej generácie.

Podľa nemeckého Auto Bildu na 308 číslo dva nebudeme čakať dlho. Svetu by sa tvrdý konkurent Golfu, Leonu či novej Corolly podľa našich kolegov mal predstaviť už v roku 2021 a útočiť by mal predovšetkým na prvý z trojice menovaných modelov. Blízkej premiére nahráva i fakt, že na cestách už sa podarilo odfotiť prototypy kompaktu, ktoré predchádzajú zaťažkávajúcimi predprodukčnými skúškami. Fotografie maskovaného vozidla toho veľa neukázali, no prezradili minimálne jednu zásadnú zmenu - s príchodom 308 Peugeot po dlhom čase výraznejšie zmení svoju identitu.

Peugeot sa podľa všetkého prostredníctvom druhej generácie modelu 308 vráti k logu, ktoré je chronologicky jedenáste v dlhoročnej histórii automobilky. Francúzi ho používali od roku 1960 do roku 1965. Jeho aktuálna verzia bude určite mierne odlišná, najmä vymení biely podklad za čierny a čierne línie za biele, no inšpirácia tu je jednoznačná.

Čo sa týka samotného modelu 308, ten prejde veľkou dizajnovou evolúciou. Jej možné smerovanie si môžete pozrieť v priloženom videu, pekne ho znázornil grafik B. Reichel, ktorý pre nemecký Auto Bild kreslí autá budúcnosti dlhodobo a s pomerne vysokou presnosťou. Prezrádza, že základný tvar karosérie by sa mohol podobať na novú 208, avšak napríklad predná časť bude odlišná. Mala by ju tvoriť rozmerná čelná maska zložená čiastočne z lamiel integrovaných do nárazníka v štýle, aký predviedla nedávno faceliftovaná 3008. Predné svetlá budú korešpondovať so súčasným dizajnovým jazykom automobilky Peugeot.

Čo sa týka techniky, zatiaľ je známych pramálo detailov. Isté je údajne len to, že automobil príde aj v čisto elektrickom vyhotovení či ako plug-in hybrid. V tejto súvislosti by sme vôbec nevylučovali ani návrat "GTi", avšak v podobe modelu z rodiny PSE, ktorej zakladateľa Peugeot uviedol len pred pár dňami. Definitívne informácie by sme sa mali dozvedieť v horizonte jedného roka.