Ponuka prvého plne elektrického SUV značky Škoda sa rozširuje podobným smerom, akým sa len pred pár dňami ubral aj model Octavia. Na Slovensko prichádza športovo ladený variant Sportline, ktorý charakterizujú upravené nárazníky vpredu i vzadu, lesklé čierne detaily, športový podvozok či  20-palcové kolesá. Opticky športovo ladený Enyaq prichádza v dvoch výkonových variantoch a štartuje na cene 43 690 eur.

Škoda Enyaq iV Sportline.
Zdroj: Auto Bild

Škoda Enyaq Sportline iV pôsobí dynamickejšie vďaka prvkom v lesklej čiernej farbe, medzi ktoré patrí výrazná predná maska, lišty okolo bočných okien, strešné nosiče, difúzor zadného nárazníka či nápis Škoda alebo plakety na piatych dverách. Robustné bočné ochranné lišty sú pritom lakované vo farbe vozidla. Vzhľad tiež zvýrazňujú až 20-palcové zliatinové kolesá Vega, ale tiež špecifický predný nárazník a plakety Sportline na predných blatníkoch.

 K technologickým highlightom verzie Sportline patria jednoznačne Matrix-LED hlavné svetlomety s ostrekovačmi v štandardnej výbave. Ich 24 nezávisle ovládaných LED diód v každom module umožňuje mať neustále zapnutú funkciu diaľkových svetiel bez toho, aby boli oproti idúci šoféri oslepení. Pokiaľ kamera v čelnom skle zaznamená osoby či objekty s reflexnými prvkami (napríklad cyklisti), inteligentné svetlá automaticky zabezpečia, aby ani tieto osoby neboli oslepené.

Škoda Enyaq iV Sportline.
Zdroj: Auto Bild

Škoda Enyaq Sportline iV prichádza do predaja v dvoch výkonových verziách – vo verzii 60 (s 62 kWh batériou, výkonom 132 kW a dojazdom 400 km) a vo verzii 80 (s 82 kWh batériou, výkonom 150 kW a dojazdom 520 km). Variant s nižším výkonom a dojazdom štartuje na cene 43 690 eur, zatiaľ čo výkonnejší model začína na 49 200 eur.

V prípade modelu Enyaq Sportline iV dizajnéri navrhli aj odlišný interiér. Čalúnenie je prevažne v čiernom prevedení, vrátane stropu. Vzhľad dotvárajú dekoratívne lišty s imitáciou karbónu na prístrojovej doske a vo výplni dverí. Čierny poťah na palubovke, ktorý je vyrobený zo syntetickej kože, zdobí šedé kontrastné obšitie. Interiér opticky dopĺňajú vkladané koberce lemované športovou šedou farbou.

Súčasťou dizajnu interiéru sú tiež čierne športové sedadlá s integrovanými opierkami hlavy potiahnuté mikrovláknom Alcantara a lemované šedou farbou. Škoda Enyaq Sportline iV je štandardne vybavená trojramenným športovým multifunkčným vyhrievaným volantom, ktorým je možné pomocou tlačidiel a otočných ovládačov nastavovať rôzne funkcie vozidla. Veniec volantu je potiahnutý kožou a zdobí ho kontrastné šedé obšitie, spodnú časť potom plaketa s nápisom Sportline. Športovejšiu atmosféru navodzujú tiež kryty pedálov s hliníkovým vzhľadom.

Model Enyaq Sportline iV nemá byť iba o odlišnom dizjanovom stvárnení, bežnú verziu by mal poraziť aj agilitou a to vďaka štandardne dodávanému športovému podvozku s progresívnym riadením. Predná náprava bola znížená o 15 mm, zadná o 10 mm. Maximálna rýchlosť je u oboch verzií limitovaná na 160 km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne model za 8,7 s (iV 60), resp. 8,6 s (iV 80).

V štandardnej výbave vozidla je prítomných množstvo bezpečnostných asistentov, ale tiež niekoľko technologických a komfortných prvkov výbavy, ako napríklad ambientné osvetlenie výplne dverí a prístrojovej dosky, taktiež vyhrievané dýzy ostrekovačov predného skla (iba vo verzii iV 80), vyhrievané predné sedadlá (iba vo verzii iV 80) alebo trojzónová automatická klimatizácia Climatronic (iba vo verzii iV 80).