Citroën C4 Cactus

Novinky Citroën C4 Cactus absolvoval omladenie

Foto: Michal Bednár

26.10. 2017 18:45 Vozidlo prešlo zásadnými dizajnovými zmenami a dostalo sedadlá navrhnuté podľa filozofie Advanced Comfort i tlmiče s hydraulickými dorazmi.

Pred niekoľkými rokmi padlo rozhodnutie kompletne prekopať dizajnový jazyk značky Citroën. Jeho poznávacím znakom sa stali zdvojené svetlomety, ku ktorým časom pribudli plastové ochranné prvky Airbumps a tiež viacfarebné kombinácie. Tieto špecifiká spájajú veľkú časť aktuálneho portfólia. Platí to aj pre typ C4 Cactus, ktorý si napriek svojím kontroverzným tvarom našiel pomerne širokú klientelu. Úspešný crossover v súčasnosti absolvoval omladenie.

Citroën C4 Cactus v zmodernizovanej podobe sme si prezreli naživo
Citroën C4 Cactus v zmodernizovanej podobe sme si prezreli naživo
Zdroj: Michal Bednár

Z dizajnového hľadiska prešlo vozidlo zásadnými zmenami. Zachovalo si síce svoj základný štýl, ale prichádza s odlišnými svetlami a najmä prednou časťou. Tej v minulosti chýbala tradičná maska chladiča. Francúzi ju doplnili a podobne ako pri ďalších autách značky ju lemuje dvojica pochrómovaných liniek s integrovaným znakom automobilky prechádzajúca do denných LED svetiel.

S diódovými linkami susedia veľké hlavné svetlomety, nižšie sa nachádza prepracovaný nárazník. Citroën prekvapujúco vymenil aj všetkých päť dverí. Tie bočné dostali skromnejšiu plastovú ochranu, ktorá sa presťahovala do spodnej časti. Veko batožinového priestoru má zasa odlišný tvar z dôvodu upratania koncových svetiel do horizontálnej orientácie. Architektúrou pripomínajú typ C4 Picasso.

Zmena tvaru koncových svetiel si vyžiadala úpravu piatych dverí
Zmena tvaru koncových svetiel si vyžiadala úpravu piatych dverí
Zdroj: Citroën

Viacero zásadných dizajnových prvkov je teda upravených, no mnohé zostali na svojom mieste. Ide napríklad o plastové obruby blatníkov, charakteristický tvar deleného C-stĺpika či originálne disky kolies. Tie sú pritom väčšinou najjednoduchšou súčasťou polčasovej modernizácie. V rámci faceliftu sa rozšírila paleta farieb, automobilka hovorí o 31 kombináciách exteriérových odtieňov.

Ani interiér crossoveru nie je prekopaný nejako zásadne, na svojom mieste je palubná doska, volant i digitálny prístrojový panel. Cactus disponuje tuctom asistenčných technológií a tromi rozhraniami konektivity. Zmenila sa tiež ponuka farieb a materiálov. No hlavnou modifikáciou sú sedadlá navrhnuté podľa filozofie Advanced Comfort, ktoré by mali vynikať svojím pohodlím.

Najväčšou zmenou v interiéri francúzskeho vozidla sú sedadlá
Najväčšou zmenou v interiéri francúzskeho vozidla sú sedadlá
Zdroj: Citroën

O zvýšenie komfortu sa snaží aj pruženie využívajúce tlmiče s progresívnymi hydraulickými dorazmi. Túto techniku pôvodne uviedol typ C5 Aircross, ktorý sa však do Európy nedováža. Paletu pohonných jednotiek zatiaľ Citroën nespresnil. Spomína akurát najvyšší výkon 96 kW (130 k), ktorý s veľkou pravdepodobnosťou patrí 1,2-litrovému benzínovému trojvalcu PureTech. Okrem neho môžeme očakávať aj ďalšie zážihové i naftové agregáty. Bližšie detaily francúzska automobilka pravdepodobne zverejní s blížiacim sa spustením predaja, ktoré sa odohrá v prvom štvrťroku 2018.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia