NIO EP9

Novinky Čína postavila najrýchlejší elektromobil

Foto: NextEV

22.11. 2016 13:05 NIO EP9 vyzerá takmer ako pretekársky špeciál, má štyri samostatné elektromotory a výkon jeden megawatt.

Medzi start-upmi založenými s víziou výroby batériou poháňaných áut sa nedávno objavila čínska firma NextEV. Pred niekoľkými dňami ohlásila premiéru svojho pilotného projektu. Je ním elektrický superšport, ktorý pokrstila menom NIO EP9. Na londýnskom debute predstavitelia spoločnosti mnohých prekvapili. Vozidlo prezentovali úžasnými číslami a zároveň sa pochválili rekordom.

NIO EP9 je pilotným projektom čínskej firmy NextEV
NIO EP9 je pilotným projektom čínskej firmy NextEV
Zdroj: NextEV

Novinka z najľudnatejšej krajiny sveta vyzerá takmer ako pretekársky špeciál. Jeho karoséria je extrémne nízka a široká, pričom karoséria obsahuje množstvo aerodynamických prvkov. Podľa autorov má vďaka tomu ponúknuť dvakrát vyšší prítlak než monopost Formuly 1. Dizajn karbónového tela pôsobí futuristicky, v čom majú prsty aj diódové svetlá na oboch koncoch. Dvojmiestny interiér taktiež dýcha budúcnosťou. Okrem sedadiel obsahuje len základné ovládacie prvky a slušnú armádu displejov.

Ako sa už hovorilo vopred, maximálny výkon tohto zaujímavého stroja je rovný jeden megawatt. V prepočte ide o 1 360 konských síl. Ešte úžasnejšie vyznie krútiaci moment systému pracujúceho pri napätí 777 voltov, hovorí sa o hodnote 6 334 Nm na kolesách. Sústava štyroch samostatných elektromotorov s prevodovkami dokáže kupé rozbehnúť na stovku za 2,7 sekundy. Na trojnásobnú rýchlosť potrebuje 15,9 sekundy, tempo 313 km/h je jeho konečnou stanicou.

Elektrické kupé má ponúknuť dojazd 427 kilometrov
Elektrické kupé má ponúknuť dojazd 427 kilometrov
Zdroj: NextEV

Napriek dynamickým parametrom porovnateľným s tými najlepšími benzínovými superšportmi nie je akčný rádius čínskej novinky problémom. NIO EP9 má podľa oficiálnych údajov ponúknuť dojazd 427 kilometrov bez dobíjania. Kompletné naplnenie palubného akumulátora by pritom malo zabrať 45 minút, čo nie je v rámci segmentu žiadna tragédia.

Najvýznamnejším číslom je však čosi iné. Ide o čas 7:05,12 zo slávneho okruhu Nürburgring, ktorý prekonáva všetky obdobné stroje. Čína teda podľa všetkého postavila najrýchlejší elektromobil na svete. S týmto časom sa však nemusí hanbiť ani pred konvenčnými konkurentmi, kupé od NextEV porazilo aj také mená ako Nissan GT-R Nismo či Gumpert Apollo Speed. To je skutočne úctyhodné. Nad výrobou elektrického zázraku však visí otáznik, autori sa k nej zatiaľ konkrétne nevyjadrili.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia