tesla ikona

Novinky Tesla uvádza najrýchlejšie auto sveta

Foto: Tesla Motors

24.8. 2016 13:55 Nové vrcholové vyhotovenie elektromobilu Model S má stovku strieľať za asi 2,5 sekundy a na jedno nabitie prejsť až 613 kilometrov.

Svetom elektrických áut sa počas vlaňajšej letnej sezóny prehnalo tornádo. Tesla predstavila špičkový variant svojho liftbacku Model S, ktorý sa pýšil skutočne úctyhodnými parametrami. O svojej rýchlosti odvtedy mnohokrát presvedčil. Už dlhší čas sa však v zákulisí hovorí o verzii, ktorá doterajší model P90D opäť prekoná. Automobilka dnes jej príchod oficiálne potvrdila.

Tesla Model S P100D je podľa automobilky najrýchlejším sériovým autom sveta
Tesla Model S P100D je podľa automobilky najrýchlejším sériovým autom sveta
Zdroj: Tesla Motors

Už onedlho sa do obchodov dostanú vozidlá označené štítkom P100D, prezrádzajúcim použitie akumulátora s kapacitou 100 kWh. Vďaka nemu má elektromobil na jedno nabitie prejsť až 613 kilometrov. Okrem toho však táto verzia dosahuje aj citeľne lepšiu akceleráciu: v móde Ludicrous má stovku strieľať za asi 2,5 sekundy. Tesla preto nové vrcholové vyhotovenie vozidla uvádza ako najrýchlejšie sériové auto sveta. Čoskoro pravdepodobne uvidíme, čo na toto odvážne tvrdenie povie šestnásťvalcové Bugatti Chiron...

Na domácom trhu stojí špičková verzia elektromobilu od 134 500 dolárov
Na domácom trhu stojí špičková verzia elektromobilu od 134 500 dolárov
Zdroj: Tesla Motors

Tak či onak, Model S sa v novej špičkovej verzii už začína predávať. Na domácom trhu stojí od 134 500 dolárov (asi 118 600 eur), pričom majitelia variantu P90D si ho môžu na stovku vylepšiť za dvadsaťtisíc (približne 17 600 eur). V prípade zatiaľ nedodaného elektromobilu je cena za vylepšenie polovičná. S obdobnými podmienkami pravdepodobne príde aj Model X, pri ktorom treba rátať so zrýchlením 0-100 km/h pod tri sekundy a dojazdom 542 kilometrov podľa európskej normy.

Zdroj: Marek Pokrývka
Diskusia  ()

Video

Diskusia