Vlajková loď značky Mercedes-Benz opúšťa v aktuálnej forme montážne linky vyše šesť rokov, hoci počas toho prešla faceliftom a viacerými zmenami. Napriek tomu je pri S-Klasse čas na generačnú obmenu. O príprave nástupcu sme hovorili nedávno, po nekvalitnej januárovej fotke sa totiž objavili zábery prezrádzajúce mnohé detaily týkajúce sa vonkajšieho i vnútorného dizajnu. Teraz je na svete prvý oficiálny materiál.

Prémiový výrobca sídliaci v Stuttgarte potvrdil premiéru budúcej triedy S, avizuje ju na druhú polovicu roka. Presný dátum zatiaľ neprezradil. Zverejnil však obrázok, na ktorom ikona luxusu a bezpečnosti ukazuje svoju tvár. Detail definitívne potvrdzuje autenticitu skôr uniknutých fotografií. V poradí siedmy nositeľ písmena S má masívnu masku chladiča, supermoderné LED svetlomety a aerodynamike podriadený nárazník s množstvom chrómu. Sčasti viditeľné sú tiež mnoholúčové kolesá.

V tomto prípade sa evidentne pozeráme na klasické vyhotovenie limuzíny, predtým sme spoznali aj športovejší bodykit v štýle AMG. Prekvapiť nás už nemôže ani interiér. Ten sme okrem fotiek mohli vidieť aj na videu, ktoré bolo pomerne detailné. Koncepcia kabíny prejde podstatne väčšími zmenami než dizajn karosérie. Dvojica displejov vedľa seba končí, namiesto toho bude v S-Klasse širokouhlá obrazovka za volantom a ďalší panel na naklonenej centrálnej konzole. Tlačidlá tu takmer nenájdete.

Ohľadom technickej stránky špičkového Mercedesu sa hovorí kadečo, nepochybne môžeme očakávať evolúciu platformy so zadným pohonom a nadmieru komfortný podvozok. Pod kapotou sa pravdepodobne objaví viacero elektrifikovaných motorov. Gro ponuky budú asi tvoriť radové šesťvalce, napriek emisným normám však nakoniec môže prežiť aj motor V12. V palete by mali figurovať aj agregáty so štyrmi a ôsmimi valcami.

V prípade elektromobilu EQS zatiaľ nie je jasné, kedy sa predstaví svetu.
V prípade elektromobilu EQS zatiaľ nie je jasné, kedy sa predstaví svetu.
Zdroj: Mercedes-Benz

Okrem presných parametrov visí otáznik aj nad tým, čo ďalšia generácia triedy S prinesie na poli komfortu či technológií. Už dlhé roky patrí v týchto smeroch k priekopníkom. Zatiaľ naisto vieme, že sa má montovať v novej továrni v Sindelfingene. Vyrábať sa bude popri elektrickom bratovi EQS. Toho sme už spoznali vo forme konceptu, Mercedes-Benz teraz zverejnil vlastnú fotografiu maskovaného prototypu. Nič bližšie ale nepovedal.