Prvý náčrt chystaného elektrického SUV značky Fisker

Novinky Fisker pripravuje výrobu elektrického SUV

Foto: Fisker Inc.

22.3. 2019 8:22 Tesla Model Y dostane nového súpera, ktorý by mal ponúknuť dojazd takmer 500 kilometrov. Predávať sa začne až v druhej polovici roka 2021.

Známy automobilový dizajnér Henrik Fisker má na konte krivky viacerých významných modelov, jeho meno však motoristi spoznali najmä vďaka plug-in hybridu Karma. Ten aktuálne pokračuje pod čínskym majiteľom. Dánsky návrhár sa v ostatnom čase venoval najmä batériou poháňanému sedanu EMotion a teraz ohlasuje ďalšie vozidlo s obdobnou technikou.

Prvý náčrt chystaného elektrického SUV značky Fisker
Prvý náčrt chystaného elektrického SUV značky Fisker
Zdroj: Fisker Inc.

Fisker naskočil na módnu vlnu a oznámil, že pripravuje výrobu elektrického SUV. No zatiaľ je len v plienkach. Ak pôjde všetko podľa plánu, zatiaľ nepomenovaný automobil príde do obchodov v druhej polovici roka 2021. Čakanie bude teda dlhé. O novinke zatiaľ nie sú známe žiadne detailné informácie, hovorí sa akurát o akumulátore s kapacitou 80 kWh a dojazde takmer 500 kilometrov.

Pohonný systém využije elektromotor na každej náprave, v tlačovej správe sa okrem toho spomína otvárateľná strecha ovládaná tlačidlom. Bližšie podrobnosti známe nie sú. Fisker však zverejnil skicu, ktorá zachytáva prednú časť auta. Vidieť na nej diódové svetlá i masívnu náhradu za masku chladiča. Ak sa projekt dostane do finále, dizajnovo pôjde o výrazný zjav.

Prvé prototypy plánuje firma známeho Dána postaviť koncom tohto roka, sériová výroba má prebiehať v USA. Konkrétna lokalita zatiaľ nie je známa. Už teraz sa však hovorí o cene finálnej verzie, ktorá má podliezť úroveň 40-tisíc dolárov. V prepočte ide o zhruba 35-tisíc eur. Aj z tejto sumy je jasné, že Fisker chce svojím SUV konkurovať novému elektromobilu Model Y z dielne Tesla Motors.

Zdroj: Marek Pokrývka
Diskusia  ()

Video

Diskusia