Chrysler Pacifica.

Novinky Chrysler Pacifica prechádza modernizáciou: MPV sa má za príplatok montovať so systémom 4x4

Foto: Chrysler

11.2. 10:05 Dizajn amerického vozidla prešiel výraznou premenou, v interiéri je nový infotainment či kamerový systém ponúkajúci aj režim sledovania vzadu sediacich detí. Na výber bude opäť ako klasický benzín alebo plug-in hybrid.

Chrysler sa napriek poklesu dopytu po MPV tejto kategórie nevzdal. V jeho ponuke nájdeme po zhruba trojročnej pauze opäť zvučné meno Voyager (bez prívlastku Grand), pričom tentokrát ide o základnú verziu typu Pacifica predstaveného začiatkom roka 2016. Ten nahradil nemenej populárny typ Town & Country. Aktuálne prechádza modernizáciou, ktorá zasiahla dizajn i technickú stránku.

Základné línie mohutnej karosérie sa síce nezmenili, ale početné dizajnové detaily áno. Minivan pôsobí takmer ako ďalšia generácia. Krídla grilu nadväzujúce mandľové svetlá sú minulosť, maska chladiča má celkom iný tvar a 3D výplň. Susedia s ňou hranatejšie LED svetlomety a rovnako ostrejšie rezaný nárazník. Zadok prešiel obdobne veľkou premenou, ktorej nositeľom sú prepojené diódové svetlá.

V interiéri sa najväčšie zmeny týkali centrálnej konzoly a infotainmentu.
V interiéri sa najväčšie zmeny týkali centrálnej konzoly a infotainmentu.
Zdroj: Chrysler

Interiér vozidla absolvoval miernejšie zásahy. Objavila sa v ňom prepracovaná centrálna konzola, ktorá obsahuje extra odkladacie priestory. Pod lakťovou opierkou skrýva 13,65 litra. Okrem toho je tu nový 10,1-palcový infotainment, ktorý má byť päťkrát rýchlejší než jeho predchodca. Okrem navigácie či klasických multimediálnych funkcií ponúka aj početné on-line služby, hlasom ovládanú „asistentku“ Amazon Alexa či bezdrôtové nabíjanie smartfónu. Nechýba prenos obrazu bez kábla.

Na zozname figuruje aj kamerový systém FamCAM, ktorý má viacero režimov zobrazenia. Vrátane sledovania vzadu sediacich detí. Na rodiny myslel Chrysler aj pri USB portoch, dokopy ich je celý tucet. V dnešnej dobe sa to zíde. Kabína je oproti minulosti lepšie odhlučnená, akustické predné sklo je štandardom. V prípade hybridnej verzie a drahších benzínov to platí aj pre okná na predných dverách. Všetky bočné sklenené plochy sú hrubšie než doteraz.

Okrem prepracovaného dizajnu dostal van aj systém 4x4.
Okrem prepracovaného dizajnu dostal van aj systém 4x4.
Zdroj: Chrysler

Americká automobilka spomína zlepšenie zrozumiteľnosti pri rozhovore o 6 až 8 percent, za čím má byť okrem lepšej izolácie aj zvýšená tuhosť šasi. Samozrejmosťou je bohatá paleta bezpečnostných asistentov. Pacifica stojí na platforme s pohonom predných kolies, no odteraz bude v ponuke aj alternatíva. Za príplatok sa má MPV montovať so systémom 4x4.

Pri motoroch ponúkol Chrysler na výber už v minulosti. Pod kapotou sa nachádza 3,6-litrový atmosférický šesťvalec Pentastar, ktorý môže vozidlo poháňať samostatne. V tom prípade hovoríme o deväťstupňovom automate, výkone 214 kW (291 k) a krútiacom momente 355 Nm. Alternatívou je znovu model s označením Hybrid, za ktorým sa skrýva nabíjateľná technika.

Plug-in hybrid zostáva odkázaný na pohon predných kolies.
Plug-in hybrid zostáva odkázaný na pohon predných kolies.
Zdroj: Chrysler

Plug-in hybridný variant kombinuje o niečo slabšie naladenie benzínového agregátu V6 s dvomi elektromotormi, prevodovkou typu CVT a 360-voltovou batériou postačujúcou podľa údajov agentúry EPA na dojazd 33 míľ (53 km). Systém dokáže vyprodukovať maximálne 194 kW (264 k). Tento síce sľubuje veľmi hospodárnu prevádzku, ale neponúka opciu 8-miestnej konfigurácie. A taktiež si ho nekúpite vo variante s pohonom AWD.

Maximálne sedem pasažierov odvezie aj vrcholné vyhotovenie Pinnacle, ktoré doteraz v cenníku nefigurovalo. Okrem pochrómovaných detailov sa vyznačuje luxusným ozdobne prešívaným čalúnením. Nechýbajú ani displeje pre vzadu sediacich pasažierov, honosný variant ale bude pravdepodobne niesť zodpovedajúcu cenovku. Chrysler zatiaľ žiadne cifry nezverejnil. Predaj omladeného typu Pacifica chce spustiť v treťom kvartáli, prvé exempláre sľubuje záujemcom koncom roka.

Video

Diskusia