Ilustračná snímka

Novinky Ceny pohonných hmôt: Pred poklesom môže benzín a nafta ešte nárazovo rapídne zdražieť

Foto: Dreamstime

7.10. 6:18 Cena ropy už nereflektuje útoky na saudské ťažobné zariadenia. Pokles ešte ale nemusí byť definitívny.

Cena ropy minulý týždeň pokračovala v poklese, pričom dokonca spadla pod úroveň spred útokov na saudské ropné zariadenia. Za týmto pohybom cien ropy stáli do značnej miery negatívne dáta z USA, ktoré vytvorili obavy z príchodu recesie. Ukazuje sa, že ani USA nie sú imúnne voči obchodným vojnám a voči spomaľovaniu globálneho hospodárskeho rastu, keďže predstihové indikátory poukazujú, že výrobný sektor v USA sa dostáva do recesie. Negatívne taktiež dopadli aj dáta zo sektora služieb, čo spolu vyústilo k obavám ohľadom budúceho stavu americkej ekonomiky, ktorá je najväčším spotrebiteľom ropy na svete. Cena ropy reagovala na tieto dáta poklesom, pretože príchod recesie by znamenal nižšiu spotrebu ropy. Pozitívne pre motoristov ale je, že ceny pohonných hmôt v Rotterdame sa dostali k úrovni spred útokov, a teda aj keď ešte budúci týždeň uvidíme zdraženie, koncom októbra by mali ceny klesnúť.

Analytik spoločnosti X-Trade Brokers, Lukáš Lipovský, očakáva, že budúci týždeň dôjde k rastu cien benzínu a nafty od 2 do 3 centov za liter oproti minulotýždňovým priemerným cenám. V nasledujúcich dvoch týždňoch ceny benzínu a dieslu vzrastú od 1 do 2 centov za liter oproti minulotýždňovým priemerným cenám, pričom do troch týždňov by ceny benzínu a dieslu mali klesnúť v rozmedzí od 1 do 2 centov za liter oproti minulotýždňovým priemerným cenám, takže koncom októbra budeme tankovať ešte lacnejšie, ako sme tankovali v uplynulých dňoch. Cena benzínu na Slovensku zaznamenala minulý týždeň nárast o 1,3 centu za liter a cena dieslu vzrástla o 2,4 centu za liter.

Ako sa má v priebehu týždňa 14.10 až 18.10. 2019 zmeniť cena palív?

Benzínové autá

  • Pri objeme nádrže 40 litrov ste tento týždeň za plnú nádrž zaplatili 53,12 €, budúci týždeň to bude približne 53,99 €, priplatíte si 0,87 €.
  • Pri objeme nádrže 50 litrov ste tento týždeň za plnú nádrž zaplatili 66,40 €, budúci týždeň to bude približne 67,49 €, priplatíte si1,09 €.
  • Pri objeme nádrže 60 litrov ste tento týždeň za plnú nádrž zaplatili 79,68 €, budúci týždeň to bude približne 80,99 €, priplatíte si 1,31 €.

Naftové autá

  • Pri objeme nádrže 40 litrov ste tento týždeň za plnú nádrž zaplatili 49,32 €, budúci týždeň to bude približne 50,03 €, priplatíte si0,71 €.
  • Pri objeme nádrže 50 litrov ste tento týždeň za plnú nádrž zaplatili 61,65 €, budúci týždeň to bude približne 62,54 €, priplatíte si0,89 €.
  • Pri objeme nádrže 60 litrov ste tento týždeň za plnú nádrž zaplatili 73,98 €, budúci týždeň to bude približne 75,05 €, priplatíte si1,07 €.

 

Video

Diskusia