Výmenu lambda sondy možno zvládnuť aj vo vlastnej réžii
Denis Milo
Denis Milo

Poradca Vysoká spotreba paliva či zápach benzínu z výfuku? Aj za týmto môže byť lambda sonda

Foto: AUTO BILD

22.8. 8:00 Viaceré problémy s motorom môže spôsobiť lambda sonda, ktorú majú prakticky všetky moderné pohonné jednotky. Na čo však slúži a ako funguje?

Lambda sonda je malé zariadenie podobajúce sa po vizuálnej stránke zapaľovacej či žhaviacej sviečke, ktoré je umiestnené vo výfukovom potrubí. Toto zariadenie sa používa pri všetkých zážihových, ale aj moderných vznetových motoroch.

Na čo slúži lambda sonda? 

Ide v podstate o senzor, ktorý porovnáva vzduch vo výfukovom potrubí s okolitým vzduchom. Po porovnaní vzduchu vyšle lambda sonda na základe chemickej reakcie elektrický signál do riadiacej jednotky motora, ktorá pomocou vstrekovačov a škrtiacej klapky, prípadne (variabilného časovania a zdvihu ventilov) upraví pomer paliva a vzduchu putujúceho do spaľovacieho priestoru. To však platí pre zážihové agregáty.

Pri dieseloch sa táto sonda využíva na zníženie dymivosti, emisií či optimalizáciu spotreby paliva. Tieto pohonné jednotky však majú špeciálnu lambda sondu, ktorej stačí len pár sekúnd (5 s - 20 s) na to, aby sa dostala do prevádzky. Motor tak môže pracovať hospodárne už krátko po studenom štarte. Po lopate a laicky povedané, v oboch prípadoch slúži sonda na to, aby technika pracovala čo najviac ekonomicky, ekologicky a efektívne.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia