Zo stále čerstvého radu 8 už poznáme varianty Coupe a Cabrio, teraz sa ku nim pridáva majestátne Gran Coupe. Konkurent Mercedes-Benz CLS prichádza s väčšími rozmermi, v porovnaní so základným kupé je o 228 mm dlhšie, 30 mm širšie a 55 mm vyššie. Zmenám sa prispôsobil aj rázvor, ktorý sa zväčšil o 200 mm. Pri pohľade spredu je jasne vidieť, že sa pozeráte na príslušníka radu 8. Odlišná je elegantná silueta a prepracovaná zadná časť.

BMW radu 8 Gran Coupe v porovnaní so základným kupé narástlo vo všetkých smeroch
Zdroj: BMW

Napriek tomu, že aj najnovšia osmička stále vyznáva filozofiu klesajúcej zadnej strechy v štýle kupé, vnútri teraz ponúka o 86 mm viac miesta na hlavu. Nohy posádky na tom budú ešte luxusnejšie, tu v porovnaní s radom 8 Coupe došlo k nárastu o 180 mm. Bezmála 200 mm pribudlo aj v oblasti ramien. Výrazný rast hovorí sám za seba, päťdverové Gran Coupe chce pasažierom ponúknuť viac luxusu.

Výbava interiéru i usporiadanie palubovky zostáva viac-menej rovnaké, za zmienku však stoja skladacie zadné sedadlá v pomere 40:20:40 či 12,3” digitálna prístrojovka spárovaná s 10,25” displejom infotainmentu či plejáda pokročilých jazdných asistentov. Rast v oblasti batožinového priestoru nebol nijak razantný, v porovnaní s kupé pribudli bezmála len dve desiatky litrov.

Nárast rozmerov prináša najviac pozitív pasažierom na zadných sedadlách
Zdroj: BMW

Vrcholnou motorizáciou radu 8 Gran Coupe by časom mala byť tá s prívlastkom “M”. Kým sa však dostane na trh, jej pozíciu zastane verzia M850i xDrive, ktorá vďaka 4,4-litrovému osemvalcu na cestu posiela 390 kW (530 k) a 750 Nm. Na stovku masívnu limuzínu katapultu v priebehu 3,9 sekundy.

Dostupný bude aj trojlitrový zážihový šesťvalec produkujúci 250 kW (340 k) či vznetová jednotka s identickým usporiadaním i objemom, ktorá je ladená na 235 kW (320 k). Aktuálne sa hovorí o tom, že auto bude už v septembri dostupné pre klientov v USA. Európa sa zatiaľ nespomína, jeho prítomnosť aj u nás je však viac než pravdepodobná.

Zdroj: Filip Kadlečík