Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

BMW radu 8: Návrat v perfektnej forme

VIDEO
Po takmer dvoch dekádach vracia Mníchov do obchodov osmičku. Kupé uvádza v dvoch verziách, tá silnejšia zhltne stovku za 3,7 sekundy.
52 13 príspevkov 16.06.2018 / Marek Pokrývka

Pupkom motoristického sveta je počas tohto víkendu Le Mans. Na legendárnych vytrvalostných pretekoch vo Francúzsku sa po niekoľkoročnej pauze objavilo BMW, ktoré zápolí s modelom M8 GTE. Štart tohto súťažného náradia sprevádza premiéra sériového súrodenca. Ten oživuje číslicu, ktorá naposledy figurovala v portfóliu firmy pred 19 rokmi.

Ikonický bavorský model z 90. rokov dostal nástupcu 52 fotografií v galérii Ikonický bavorský model z 90. rokov dostal nástupcu Zdroj: BMW

O návrate ikonického označenia sa hovorilo takmer dva roky. Potvrdením dlho kolujúcich klebiet bol vlani odhalený koncept, pri ktorom Mníchov otvorene hovoril o sériovom variante a dokonca potvrdil plány na vývoj špičkového eMka. Na tohtoročnom ženevskom autosalóne mu dal konkrétnejšie kontúry štúdiou s karosériou Gran Coupé. Okrem toho sme už mohli vidieť uniknuté fotky auta a poznali sme tiež parametre verzie M850i, premiéra teda nemala veľmi čím prekvapiť.

Výraz žraloka a moderné materiály

Z dizajnového hľadiska osmička napĺňa predpoklady. Disponuje sviežou interpretáciou masky chladiča, ktorá má jednoliaty rám a netradične ostrý tvar. Po jej bokoch sa nachádzajú LED svetlomety. Sú extrémne štíhle a na želanie môžu disponovať laserovou technológiou. Tieto prvky dopĺňa dlhá predná kapota s viacerými prelismi a agresívne štylizovaný nárazník.

Kupé má dynamické proporcie a množstvo ostrých tvarov 52 fotografií v galérii Kupé má dynamické proporcie a množstvo ostrých tvarov Zdroj: BMW

Za žraločou tvárou sa nachádza elegantný oblúk kabíny plynulo prechádzajúci do nemenej výrazného zadku, popri tenkých svetlách v ňom upútajú aj obrovské lichobežníky výfukových koncoviek. BMW prichádza v perfektnej forme s dynamickými proporciami. Napriek vyššiemu hierarchickému číslu je totiž kratšie (4 851 mm) než aktuálny rad 6, menší je tiež jeho rázvor s hodnotou 2 822 milimetrov. Na druhej strane však má širšie ramená (1 902 mm) a nižšie položenú strechu (1 346 mm).

Základom vozidla je architektúra CLAR, ktorú inaugurovala najluxusnejšia limuzína bavorskej automobilky. Od nej prevzalo osmičkové kupé okrem iného aj plast vystužený uhlíkovými vláknami. Konštrukcia využíva viaceré ďalšie ľahké materiály, no hmotnosť sa oproti výbehovej šestke zásadne nemenila. Model zachytený na obrázkoch má vážiť bez vodiča 1 890 kilogramov.

Interiéru dominuje centrálna konzola natočená na vodiča 52 fotografií v galérii Interiéru dominuje centrálna konzola natočená na vodiča Zdroj: BMW

Kabína má konfiguráciu 2+2 a podobne ako exteriér prináša zopár zmien. BMW radu 8 má digitálny prístrojový panel Live Cockpit Professional, okrem toho disponuje aj novým štýlom ovládania klimatizácie a sklenenými detailmi (napr. na voliči prevodovky). Špičkové materiály sú samozrejmosťou. Rovnako aj bohaté vybavenie, v ktorom nechýba plejáda bezpečnostných asistentov, bohatá zásoba komfortných prvkov či početné on-line funkcie. Batožinový priestor má objem 420 litrov.

Osem benzínových alebo šesť naftových

Na oficiálnych fotografiách kupé môžeme vidieť výhradne verziu M850i xDrive, ktorá bude až do príchodu modelu M8 vrcholom ponuky. Cenník má obsahovať v úvode iba dve verzie. Obe využívajú pohon všetkých kolies a osemstupňový automat, ktorý prešiel viacerými vylepšeniami.

Dvakrát prepĺňaný osemvalec prešiel množstvom vylepšení 52 fotografií v galérii Dvakrát prepĺňaný osemvalec prešiel množstvom vylepšení Zdroj: BMW

Zástupca rodiny M Performance sa za svoje parametre nemusí vôbec hanbiť. Jeho prepracovaný osemvalec s objemom 4,4 litra a dvomi turbodúchadlami dosahuje výkon 390 kW (530 k) a krútiaci moment 750 Nm, vďaka čomu je stovka vecou iba 3,7 sekundy. To je o celých päť desatín rýchlejšie než to zvláda dosluhujúce kupé M6 so zadným pohonom.

Alternatívu k benzínovému agregátu V8 má vytvoriť vznetový šesťvalec. BMW 840d xDrive Coupé ponúkne parametre 235 kW (320 k) a 680 Nm, zrýchlenie 0-100 km/h dokončí za 4,9 sekundy. Aj dieselový variant bude teda poriadne svižný. Maximálne tempo je pri oboch vyhotoveniach obmedzené na 250 km/h, o možnosti posunutia limitu sa pri týchto verziách nehovorí.

Okrem modelu M850i bude v úvodnej ponuke aj verzia 840d 52 fotografií v galérii Okrem modelu M850i bude v úvodnej ponuke aj verzia 840d Zdroj: BMW

Naftový model bude dostupnejší, jeho cenu však zatiaľ nepoznáme. Pravdepodobne sa bude pohybovať v okolí 100-tisícovej hranice. Presné sumy zverejnia Bavori s blížiacim sa štartom predaja, ktorý je naplánovaný na november. V nasledujúcich mesiacoch môžeme očakávať rozširovanie modelového radu. Na stole sú nielen ďalšie motory, ale tiež karosérie kabriolet a Gran Coupé.


Video
Najnovšie články
Mercedes GLC Coupé: Ide po stopách brata

General Motors napokon ustúpil Donalda Trumpa a na rozdiel od predchádzajúcich plánov mieni investovať aj v USA do vývoja elektromobilu.

GM ustúpil tlaku, mieni investovať aj v USA

Slovenský Volkswagen sa rozhodol vypomôcť maďarským kolegom v Audi Hungaria, kam poslal vyše stovku ľudí. Tí však zostávajú zamestnanci VW Slovakia so všetkými...

VW Slovakia vyslal časť zamestnancov do Maďarska

Madrid sa stal ukážkou, ktorá ženie vodu na mlyn mestám zvažujúcim zákaz vjazdu vozidiel do kritických oblastí. Španieli však z centra vykázali komplet všetky...

Keď Madrid vykázal autá z centra, emisie klesli o 38 %

Hot-Hatch so šikovnou úpravou od Mountune zdolá stovku pod šesť sekúnd. Jeho výkon si môžete nastaviť v aplikácii na smartfóne.

Ford Fiesta ST: Smart tuning od Mountune

Tesla Model Y dostane nového súpera, ktorý by mal ponúknuť dojazd takmer 500 kilometrov. Predávať sa začne až v druhej polovici roka 2021.

Fisker pripravuje výrobu elektrického SUV

SUV-kupé má šikmejšie čelné sklo a prepracovanú zadnú časť, na veku kufra sa objavilo aktívne krídlo. Na výber budú zatiaľ dva motory.

Porsche Cayenne Coupé: Ďalšia „imidžovka“ z BA
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×