Tucker 48.

Zaujímavosti Tucker 48 bol po vojne autom budúcnosti: Môže za jeho rýchly koniec spiknutie konkurentov?

Foto: Classic Driver

3.12. 13:00 Výroba revolučného sedanu známeho pod prezývkou Plechová hus trvala len krátko a skončila sa na 50 kusoch. Napriek tomu má toto americké vozidlo pevné miesto v histórii.

Spojené štáty americké zohrali v 2. svetovej vojne dôležitú rolu. Ich územie sa síce hrôzam vyhlo (s výnimkou Havajských ostrovov), no počas nich bola napríklad 3,5 roka úplne zastavená výroba áut. Na bod mrazu sa dostal aj vývoj. Situáciu chcel po ukončení bojov využiť Preston Tucker, ktorý bol mužom mnohých profesií. No všetky sa krútili okolo benzínu.

Tucker sa narodil v automobilmi preslávenom Detroite a odmalička bol fanúšikom štyroch kolies. Stavba vlastného vozidla bola jeho celoživotným snom, ktorý chcel naplniť po skončení vojnového šialenstva. A takmer sa mu to podarilo. Predstavil sedan disponujúci mnohými prelomovými riešeniami, ktorý spôsobil veľké haló aj mimo amerických brehov.

Centrálne svetlo je pre Tucker 48 typické, no vôbec nejde o jediný výnimočný prvok.
Centrálne svetlo je pre Tucker 48 typické, no vôbec nejde o jediný výnimočný prvok.
Zdroj: RM Sotheby's

Projekt užívajúci si veľkú mediálnu pozornosť úspešne pokračoval. Mladá firma si prenajala obrovskú továreň v Chicagu, ktorá ešte niekoľko rokov predtým vyrábala letecké motory. Peniaze na začiatok montáže začala zháňať pokrokovými spôsobmi. To sa ale nepáčilo úradom, ktoré začali firmu vyšetrovať. Nasledovala vlna negatívnych informácií v tlači a tiež ostro sledovaný súdny proces.

Preston Tucker bol obžalovaný z burzového podvodu, okrem toho boli obvinení aj viacerí jeho spolupracovníci. Súd po čase všetkých uznal za nevinných vo všetkých bodoch. Imidž spoločnosti však už medzitým utrpel fatálne rany a sériová výroba sa tak zastavila na 51 kusoch vozidla (vrátane prototypu) známeho pôvodne ako Torpedo. Sedan označený oficiálne číslom 48 podľa roku predstavenia malo svoj osud spečatený. Problémy sa kopili a svojich 1 900 zamestnancov musel mladý výrobca prepustiť.

Dnes má tento automobil kultový status a je zberateľským artiklom.
Dnes má tento automobil kultový status a je zberateľským artiklom.
Zdroj: RM Sotheby's

Po vojne bol síce tento model autom budúcnosti, no jeho kariéra mala neočakávaný a rýchly koniec. Dramatický príbeh sa stal námetom pre film. A kolujú o ňom dohady, že pád vozidla nebol ani zďaleka náhoda. Môže za jeho rýchly koniec naozaj spiknutie konkurentov? To sa už asi nikdy nedozvieme, no pevné miesto v histórii áut má Tucker aj vďaka svojmu osudu isté. Čím bol vlastne taký výnimočný?

Diskusia  ()

Video

Diskusia